Reklama

Nowatorski sposób produkowania benzyny

Południowokoreańscy naukowcy z Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii stworzyli genetycznie zmodyfikowane bakterie e-coli, których metabolizm polega na pochłanianiu glukozy i wydalaniu... benzyny.

Z jednego litra roztworu, zawierającego takie bakterie, uzyskano 580 mg paliwa. Na razie wydajność metody jest więc dość niska, lecz naukowcy, pracujący pod kierownictwem prof. Lee Sang-Yupa planują kontynuować badania w celu znalezienia sposobu na zwiększenie efektywności bakterii.

Sam pomysł zaprzęgnięcia bakterii do produkcji paliwa nie jest nowy. W 2010 r. amerykańska firma LS9 opracowała metodę biosyntezy substancji bardzo zbliżonej do oleju napędowego. Podobne osiągnięcie ogłosili w kwietniu br. naukowcy brytyjscy. Jednak tym udało się otrzymać wysokiej jakości benzynę, a sam proces cechuje się prostotą i elegancją - bakterie przetwarzają glukozę bezpośrednio w benzynę.

Reklama

RMF

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy