Najlepsi ubezpieczyciele. Zgadzasz się z tym rankingiem?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował właśnie najnowszy ranking ubezpieczycieli sporządzony na podstawie jakości danych wysyłanych przez nich do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych.

Który ubezpieczyciel najsprawniej likwiduje szkody?
Który ubezpieczyciel najsprawniej likwiduje szkody?Kamil PiklikiewiczEast News

Zestawienie przygotowane zostało już po raz piąty. Klasyfikację sporządzono w oparciu o osiem wskaźników uwzględniających m.in. terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych o polisach i szkodach, ale też odsetek błędnych (unieważnianych) rekordów.

Pierwsze miejsce rankingu zajmuje PZU. Na drugiej pozycji znalazła się Compensa. Najniższy stopień podium zajęła Warta. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Aviva i Link4, które zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Największego skoku w klasyfikacji dokonały Aviva i tegoroczny zwycięzca - PZU - wspinając się odpowiednio o dwanaście i dziewięć pozycji.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma za zadanie regulowanie roszczeń i świadczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC w przypadku, gdy sprawca nie zawarł tego typu polisy. Jakość danych kierowanych do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych pozwala skuteczniej mobilizować kierowców, którzy uchylają się od zawierania obowiązkowego ubezpieczenia. Na koniec 2015 roku w bazie UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC dla 21,73 mln pojazdów oraz  AC - dla 4,93 mln pojazdów. Dla porównania przed rokiem było to odpowiednio 20,88 mln dla OC i 4,67 mln dla AC. W minionym roku do bazy wpłynęło też blisko 2,1 mln informacji dotyczących wypłat odszkodowań z tych polis (OC i AC). W ubiegłym roku firmy ubezpieczeniowe skierowały do bazy OI UFG ponad 144  mln zapytań o historię ubezpieczenia posiadaczy i kierowców pojazdów i 120 mln zapytań o szkody przez nich spowodowane.

Przypominamy, że za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC grożą dotkliwe kary finansowe. Ich wysokość uzależniona jest od długości okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym. Jeśli z zawarciem obowiązkowej polisy OC spóźnimy się nie więcej, niż o trzy dni ukarani zostaniemy kwotą 740 zł. Jeśli zwłoka wynosić będzie między 4 a 14 dni UFG wystosuje nam wezwanie do zapłaty w wysokości 1850 zł. Jeśli nasze auto nie będzie ubezpieczone przez okres dłuższy niż 14 dni kara wynosić już będzie 3700 zł!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas