Na jaki miesiąc zaplanować kupno samochodu? Sprawdź, dlaczego to robi różnicę

Decyzja o zakupie samochodu to poważny krok, który wymaga rozważności, szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę auto używane. Czy istnieje najlepszy czas na tę inwestycję? Czy wybór pory roku ma wpływ na cenę i jakość oferowanego pojazdu? Przyjrzyjmy się kilku istotnym aspektom, które należy rozważyć podczas poszukiwań samochodu.

Prezentacja partnera

Najlepszy czas na negocjacje w salonie

Planując termin zakupu samochodu, warto skorzystać z czasu przypadającego na koniec wyprzedaży. Dlaczego? Zimą i wczesną wiosną dilerzy starają się pozbyć zapasów z poprzedniego rocznika, a wyprzedaże trwają nawet do połowy kolejnego roku, co stwarza doskonałą szansę dla potencjalnych nabywców. Zdając sobie sprawę, że za kilka miesięcy auta te stracą na wartości, sprzedawcy w salonach są bardziej skłonni do negocjacji. To doskonała okazja, aby załapać się na wyjątkową ofertę i zaoszczędzić dodatkowych kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych lub otrzymać akcesoria i wyposażenie opcjonalne w cenie. Teraz jest więc idealny moment na to, by odwiedzić salon i kupić samochód od ręki.

Reklama

Samochody używane zimą

Wydawać by się mogło, że zima nie jest najlepszym czasem na sprawdzenie używanego auta. Niektórzy mają obawy, że śnieg, mróz i błoto utrudniają dokładną weryfikację stanu pojazdu. Jednak pozory mylą, a kupno samochodu używanego zimą może być korzystne z perspektywy potencjalnego nabywcy. W chłodniejszych warunkach pojazdy częściej ujawniają swoje mankamenty, a różnorodne usterki stają się bardziej widoczne.

Właśnie dzięki trudnym warunkom pogodowym możemy się przekonać, jak silnik i elektronika reagują na ujemne temperatury. Dzięki odpaleniu samochodu przy zimowym chłodzie sprawdzimy stan świec żarowych, świec zapłonowych, akumulatora czy alternatora. Upewnimy się też, czy poprawnie działa m.in. otwieranie szyb i ogrzewanie.

Przetestujemy również, jak systemy bezpieczeństwa sprawdzają się w warunkach oblodzonej jezdni. Dowiemy się, m.in. jak działa system ABS i czy auto dobrze trzyma się drogi. Zatem to doskonała okazja do rzetelnego zweryfikowania stanu technicznego samochodu. W razie gdyby okazało się, że nie wszystko jest tak, jak zostało to opisane w ogłoszeniu, można skorzystać z większego pola do negocjacji ceny.

Korzyści z wiosennych transakcji

Niemniej jednak ujemne temperatury i trudne warunki pogodowe nie sprzyjają dokładniejszym oględzinom auta z zewnątrz. Wiosną, gdy w końcu śnieg i błoto nie pokrywają lakieru, mamy szansę centymetr po centymetrze sprawdzić karoserię z miernikiem grubości lakieru. W dodatku zimą sprzedawcy celowo wcześniej rozgrzewają auta pod pozorem włączenia ogrzewania w oczekiwaniu na potencjalnego nabywcę, a w rzeczywistości chcą ukryć problemy z uruchamianiem silnika. Wiosną takie zachowanie od razu wzbudzi podejrzenia.

Ubezpieczenie auta

Nie każdą sytuację da się przewidzieć, dlatego nie można zapominać o kwestii ubezpieczenia. Niezależnie od tego, czy kupiliśmy nowe, czy używane auto ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców i należy nabyć je najpóźniej w dniu rejestracji i nie później niż w chwili wprowadzenia pojazdu do ruchu. To kluczowy element, który gwarantuje ochronę finansową w przypadku różnych sytuacji losowych, w których to my wyrządziliśmy szkodę osobom trzecim, na przykład gdy dojdzie do kolizji z naszej winy.

Choć nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń AC oraz Assistance, warto je wykupić, by uniknąć nieprzyjemności i wysokich kosztów w razie wypadku. Szczególnie że ich posiadanie nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Z AC ubezpieczyciel pokrywa koszty napraw posiadanego przez nas pojazdu będących konsekwencją stłuczki, wypadku czy innych zdarzeń wskazanych w OWU. Jeśli zdecydujemy się na AC w LINK4 możemy liczyć na ochronę auta nie tylko w razie wypadku, ale również kradzieży, uszkodzenia spowodowanego warunkami atmosferycznymi, wandalizmu czy szkody parkingowej. Natomiast w Pakiecie OC znajdziemy Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, w ramach którego po wypadku otrzymamy bezpłatne holowanie na terenie kraju do 100 km i samochód zastępczy. Możemy też liczyć na wsparcie w sytuacji, gdy niespodziewanie rozładuje się nam akumulator lub uszkodzimy oponę.

Szybko i wygodnie wykupimy wszystkie te ubezpieczenia w LINK4. Wysokość składki błyskawicznie wyliczymy na stronie ubezpieczyciela, a interesujący nas pakiet nabędziemy bez wychodzenia z domu. Warto wiedzieć, że obecnie obowiązuje zniżka wynosząca 7 proc. na zakup ubezpieczenia właśnie przez internet. Co ważne, LINK4 oferuje uproszczony proces likwidacji szkody (BLS), w ramach którego LINK4 rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem sprawcy szkody.

Przełom zimy i wiosny jest idealnym czasem na zakup auta. W salonach wciąż trwają wyprzedaże, a nabywcy używanych aut mają możliwości dokładniejszego sprawdzenia stanu technicznego upatrzonego pojazdu. Niezależnie jednak od tego, kiedy kupimy samochód, pamiętajmy, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, warto więc zainwestować w pełną ochronę ubezpieczeniową naszego nowego nabytku.

Prezentacja partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy