Reklama

Jak sprawuje się akcyza?

Od trzech tygodni obowiązuje wyższa akcyza na sprowadzane z zagranicy samochody, które mają więcej niż dwa lata. Po ogłoszeniu planów wprowadzenia tego podatku, na przejściach granicznych tworzyły się gigantyczne kolejki.

Akcyza miała zapobiec sprowadzaniu do Polski samochodowego złomu i wesprzeć krajowi przemysł motoryzacyjny. Jak się okazuje, marzec nie przyniesie żadnych rewelacji. Dla producentów samochodów jest miesiącem słabszym. Importerzy używanych pojazdów odnotują wzrost sprzedaży. Eksperci przewidują, że dopiero w kwietniu i w maju - jak co roku - wzrośnie zainteresowanie nowymi samochodami.

Reklama

Dziś w Poznaniu kilkudziesięciu laweciarzy zablokowało dojazd do Urzędu Celnego. Protestują przeciwko podwyższeniu akcyzy i opłat rejestracyjnych na auta sprowadzane z zagranicy. - Do tej pory np. za sprowadzanego Opla Astrę musieliśmy zapłacić łącznie około dziewięciu tysięcy złotych. Mieliśmy zbyt. Teraz po zmianie przepisów musielibyśmy zapłacić ponad 19 tysięcy. To się nie opłaca. Domagamy się złagodzenia przepisów, bo powoli tracimy pracę. Będziemy tu stali do skutku - powiedział jeden z protestujących, Krzysztof Grzechowiak.

Według rzecznika prasowego Urzędu Celnego w Poznaniu Wojciecha Chlebowskiego, protest nie jest uciążliwy. Innego zdania są kierowcy kilkudziesięciu TIR-ów, którzy z powodu blokady nie mogą zostać odprawieni.

RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: akcyza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje