Reklama

Co z ustawą o parkowaniu?

Od 1 grudnia kierowcy nie będą musieli płacić za parkowanie w centrum Warszawy. Posłowie stracili wiele miesięcy, zapominając o odpowiedniej ustawie, nad którą mieli pracować. Bilans? Miasta stracą pieniądze, a kierowcy w absolutnie pewnych korkach - cierpliwość.

Trybunał Konstytucyjny rok temu uznał, że przepisy regulujące zasady opłat za parkowanie są niekonstytucyjne i orzekł, że stracą ważność ostatniego dnia listopada, nowych nie zdołano jednak dotąd uchwalić.

Reklama

Ustawa jest dopiero w Senacie, gdzie zgłoszono do niej 24 poprawki. Będzie więc musiał jeszcze raz zająć się nią Sejm, potem trafi do prezydenta, a w życie wejdzie dopiero 14 dni po opublikowaniu w "Dzienniku Ustaw". Nie ma więc szans, by udało się to zrobić do końca miesiąca.

Brak ustawy oznacza jedno: za parkowanie płacić po prostu nie trzeba. Prezydent stolicy bezradnie rozkłada ręce: - Między 1 grudnia, a daj boże może 7-8, ale może nawet do 20 będzie taki stan prawny w Polsce, który pobieranie opłat za parkowanie w Śródmieściu Warszawy czyni nielegalnym. Ruch w Warszawie czyniąc tym samym nieznośnym. Lech Kaczyński zapewnia wprawdzie, że spróbuje nie dopuścić do kompletnej blokady Śródmieścia, ale zaraz potem dodaje: - Z góry mówię, że nasze możliwości w tym zakresie nie są wielkie.

Niewiele może też poradzić na straty, na które narażona jest miejska kasa z powodu opieszałości parlamentarzystów. Straty są niemałe, bo jak szacuje prezydent, może to być nawet 4 mln zł.

Władze stolicy niecierpliwie czekają więc na decyzję Senatu, Sejmu i Prezydenta. Plan, co zrobić później jest już ponoć gotowy, ale w jaki sposób miasto będzie ściągać z kierowców "myto", Kaczyński na razie nie zdradza.

RMF FM

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: płacić | kierowcy | parkowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje