Reklama

Uwaga na żubry! Za naprawę auta zapłacisz sam!

Wiekowa żubrzyca zginęła po zderzeniu z minivanem na trasie Leśna-Siemianówka w gminie Narewka (Podlaskie). Kierowcy nic się nie stało.

Pracownicy parku narodowego przestrzegają, że w tamtym rejonie bytują żubry; znaki informujące o tym stoją przy drodze.

Jak podała w piątek podlaska policja, do wypadku doszło w czwartek wieczorem; żubr wbiegł na drogę wprost pod nadjeżdżającego volkswagena sharana.

Kierowca, mieszkaniec Hajnówki, nie zdążył wyhamować. Zwierzę zginęło na miejscu, zajęli się nim pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, kierowcy nic się nie stało.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

Jerzy Dackiewicz, kierownik ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego PN powiedział, że pod samochód wpadła wiekowa żubrzyca. Zwrócił uwagę, że żubry bytują w tamtym rejonie, a na drogach stoją specjalne znaki drogowe ostrzegające o tym kierowców.

Kilkanaście takich znaków, przypominających znaki drogowe, ustawiono w Białowieży, Narewce, Siemianówce, Masiewie, Orzeszkowie i Tarnopolu. Znak to biały trójkąt z czerwoną obwódką i czarną sylwetką żubra i napisem: "Uwaga! Kraina Żubra". Inicjatorem akcji ich rozmieszczania był Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Żubr to zwierzę pod ochroną, wypadki z udziałem tych potężnych ssaków są niezmiernie rzadkie. Zgodnie z przepisami, Skarb Państwa wypłaca odszkodowania za szkody żubrów, ale tylko te o charakterze rolniczym, w płodach rolnych i uprawach. Nie wypłaca odszkodowań za zdarzenia drogowe.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Uwaga!

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy