Reklama

Śmierć w zderzeniu z łosiem. Policja apeluje o ostrożność

Policja apeluje do kierowców o ostrożność na drogach w okolicach lasów, na które często wybiegają dzikie zwierzęta, m.in. łosie. Tylko na Mazowszu w ostatnich dniach odnotowano cztery takie wypadki; w jednym z nich zginął 28-latek.

28-latek zginął w wypadku w powiecie ostrołęckim; nie udało mu się wyhamować i uderzył samochodem w przechodzącego przez szosę łosia. Kierowca zginął na miejscu, a 29-letnia pasażerka trafiła do szpitala. Uderzenia nie przeżyło także zwierzę.

Łosie przyczyniły się też do trzech innych wypadków. Na ruchliwej drodze krajowej nr 7 w okolicach Szydłowca w zwierzę uderzyło renault, którym podróżowała czteroosobowa rodzina z małymi dziećmi. W tym przypadku skończyło się na obrażeniach głowy u kierowcy, w pozostałych ucierpiały zwierzęta i zniszczone zostały samochody - powiedział Andrzej Lewicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Reklama

Według przyrodników obecnie łosie można częściej spotkać przy drogach - jesienią trwa pora godowa o tych zwierząt. Młode samce łosi, przegonione przez silniejsze i starsze, wędrują wówczas i szukają partnerek.

Dlatego policja apeluje do kierowców o ostrożność na drogach przebiegających w okolicach leśnych kompleksów. Szczególnie w miejscach oznaczonych ostrzegawczym znakiem drogowym "dzikie zwierzęta" należy zwolnić. "Poruszając się z odpowiednią prędkością, mamy szanse na wyhamowanie pojazdu. Jeżeli okaże się to niemożliwe, to mniejsza prędkość pozwoli zminimalizować skutki takiego zderzenia" - radzi Lewicki. Dodaje, że waga dorosłego łosia może przekraczać 700 kg. Jak zaznacza, uderzenie w zwierzę przy dużej prędkości może mieć fatalne skutki dla podróżujących pojazdem osób.

Z danych Ministerstwa Środowiska z 2012 r. wynika, że w Polsce żyje około 16 tys. łosi. Łoś nie jest formalnie zwierzęciem objętym ochroną, ale od 2001 roku obowiązuje moratorium, które zakazuje polowań na te zwierzęta.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zginął

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy