Reklama

Policjanci i księża...

Nie tylko życzenia, ale i porady dotyczące bezpieczeństwa na drodze znajdą się na tysiącach świątecznych kartek, które wkrótce trafią do mieszkańców woj. śląskiego za pośrednictwem księży i katechetów.

Kartki opracowali policjanci we współpracy z katowicką kurią, a pod zawartym na nich przesłaniem podpisują się szef śląskiej policji i biskupi. To pierwsza w kraju tak szeroko zakrojona akcja prewencyjna policji, popierana przez kościelne władze.

Reklama

"Termin rozpoczęcia akcji jest nieprzypadkowy. Zbliża się okres składania życzeń świątecznych. Te kartki to także swoiste życzenia, a także zachęta do bezpiecznej jazdy, zwracania na drodze uwagi nie tylko na samego siebie, ale i na innych" - powiedział nadkomisarz Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

Upominek-poradnik, który ma formę kartki świątecznej, został opracowany przez śląską drogówkę i Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Akcja zostanie zainaugurowana w styczniu odczytaniem apelu, podpisanego przez biskupów z woj. śląskiego. Inicjatywę poparli hierarchowie ze wszystkich pięciu diecezji woj. śląskiego: bielsko-żywieckiej, częstochowskiej, gliwickiej, katowickiej i sosnowieckiej. Jak powiedział nadkom. Mogiła, kartki będą rozdawane w kościołach, na lekcjach religii i podczas wizyt duszpasterskich w domach.

Na początek kartek ma być 100 tys. Do każdej z diecezji trafią ich cztery rodzaje, w sumie 20 tysięcy. Na kartkach autorzy przypominają o zasadach bezpieczeństwa na drogach: konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa, zachowaniu właściwych odstępów pomiędzy pojazdami, bezpieczeństwie pieszych; ostrzegają także przed skutkami jazdy po spożyciu alkoholu.

Na jednej stronie każdej z kartek jest grafika, obrazująca któreś z zagrożeń, i krótkie przesłanie, np. "Kierowco! Co możesz zrobić po pijanemu przewiduj po trzeźwemu!". Na drugiej znajduje się szersza porada, jak zachować się na drodze. Kartki będą podpisane przez komendanta śląskiej policji nadinspektora Dariusza Biela i biskupów poszczególnych diecezji.

To kolejny projekt wprowadzany w życie przez śląskich policjantów, którzy od kilku lat ściśle współpracują z Kościołem w akcjach, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: policja | Nie | ksiadz | kartek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama