Reklama

Pijany za kółkiem dostanie 15 lat za zabicie 2 osób

O planie zaostrzenia kar za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwym, w tym o podniesieniu do lat 15 kary więzienia dla kierowców, którzy po pijanemu spowodowali śmierć co najmniej dwóch osób, powiadomił w sobotę premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Na swojej stronie internetowej Miedwiediew zapowiedział też, że dla nietrzeźwych kierowców zwiększą się wielokrotnie kary za takie wykroczenia drogowe, jak np. przejazd na czerwonym świetle czy przekroczenie prędkości i inne najbardziej niebezpieczne naruszenia zasad ruchu drogowego; kara za to może wzrosnąć do 500 tys. rubli (ok. 51 tys. zł) w Moskwie i Petersburgu, w pozostałych regionach - do 250 tys. rubli (25,6 tys. zł).

Statystyki mówią, iż w ostatnich latach liczba ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych maleje (...), lecz liczby absolutne tragedii na drogach pozostają przerażające - oświadczył Miedwiediew na wideo, które rozpoczynają ujęcia premiera Rosja prowadzącego - w starannie zapiętych pasach - samochód.

Reklama

Rosja, licząca 143 mln mieszkańców, ma proporcjonalnie do liczby samochodów jeden z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności na drogach. Dzieje się tak głównie z powodu prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwym i naruszania zasad ruchu drogowego.

Wg danych przytoczonych przez Miedwiediewa w wypadkach drogowych w Rosji w roku 2011 zginęło niemal 28 tysięcy ludzi. Na drogach giną i zostają kalekami dzieci. W roku 2012 w ponad 14 tysiącach wypadków drogowych uczestniczyły osoby niepełnoletnie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne