Reklama

Obce tablice? To nie problem

Na polskich drogach coraz częściej można spotkać samochody na obcych numerach rejestracyjnych. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej Polakom praktycznie nie wolno było ich prowadzić.

Taka sytuacja był dozwolona tylko wtedy, gdy właściciel pojazdu siedział obok. Jak to wygląda obecnie?

Reklama

Okazuje się, że sprawa nie jest prosta. W Komendzie Głównej Policji nie potrafiono odpowiedzieć na nasze pytanie. Dostaliśmy jednak obietnicę, że Komenda ustosunkuje się w ciągu najbliższych dni do naszego pytania.

W Komendzie Stołecznej Policji było niewiele lepiej. Poinformowano nas, że w zasadzie nie ma żadnych wytycznych dla funkcjonariuszy dokonujących kontroli drogowej. Czyli, podobnie jak w wypadku polskiego samochodu, policjant sprawdzi tylko prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie. Skierowano nas jednocześnie do Ministerstwa Infrastruktury.

I rzeczywiście, to właśnie tam dowiedzieliśmy się najwięcej. W Wydziale Uprawnień Departamentu Transportu Drogowego poinformowano nas, że obecnie przepisy ruchu drogowego dopuszczają prowadzenie samochodu zarejestrowanego poza granicami Polski przez Polaka. Kierujący musi posiadać tylko dowód rejestracyjny i ubezpieczenie. Przepisy ruchu drogowego nie wymagają natomiast żadnego upoważnienia od właściciela pojazdu.

Do sprawy wrócimy jeszcze po otrzymaniu stanowiska Komendy Głównej Policji.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: problem | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje