Reklama

Masz nawigację z TMC?

Aktualne informacje przekazywane za pomocą Traffic Message Channel (TMC) na temat warunków ruchu drogowego, wypadków i utrudnień drogowych, od maja 2010 roku będą dostępne także dla polskich kierowców.

Dzięki TMC przemieszczanie się po zatłoczonym mieście lub nieznanych nam okolicach stanie się łatwiejsze i o wiele bardziej bezpieczne.

Reklama

Każdy z nas codziennie podróżuje samochodem, starając się wybrać najprostszą i najszybszą drogę do celu. Mamy nadzieję, że przemieszczanie będzie przebiegać sprawnie, bezpiecznie i bez większych zakłóceń. Zarówno kierowcy, jak i pozostali podróżni pragną omijać korki uliczne oraz inne występujące utrudnienia i zagrożenia na drodze.

Pomocna może okazać się, niedostępna wcześniej w Polsce, technologia TMC - wykorzystywana przez firmę Destia Traffic - dostarczająca aktualnych informacji o utrudnieniach w ruchu drogowym. Serwis wspomaga swobodne i bezproblemowe podróżowanie oraz optymalizuje czas poświęcony codziennym przejazdom. By mieć dostęp do bieżących informacji drogowych, wystarczy skorzystać z urządzeń do nawigacji wyposażonych w odbiornik TMC i antenę.

Technologia TMC od lat z powodzeniem funkcjonuje w większości krajów Unii Europejskiej. Cieszymy się, że jako pierwsi będziemy mogli ją wdrożyć w Polsce. Jakość usług, która będzie teraz dostępna dla polskich kierowców odpowiada tej z Norwegii. Natomiast poziom, który można spotkać w Niemczech będzie dostępny za 2 lata.

- Mamy nadzieje, że technologia TMC, i przekazywane za jej pomocą informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym, szybko zyskają na popularności, a kierowcy docenią ich skuteczność podczas codziennych podróży - mówi Juha Nurmi, Dyrektor Destia Traffic.

W Polsce, usługi oparte na technologii TMC będą wprowadzane etapami. W pierwszej kolejności - od maja 2010 roku - zostaną uruchomione informacje o ruchu drogowym, takie jak roboty drogowe, wypadki oraz nietypowe utrudnienia. W miesiącach jesiennych zostanie udostępniona także podstawowa usługa monitoringu ruchu drogowego. Aplikacją, która będzie mieć swoją premierę na przełomie roku, będzie alert pogodowy, informujący kierowców o zmianach warunków meteorologicznych, jakich należy spodziewać się na trasie.

Informacje drogowe na początku lat 80. były przekazywane do kierowców za pomocą systemu RDS-TP/TA. Jeszcze w połowie lat 80. rozpoczęto prace nad technologią RDS-TMC. W latach 1992-2003 system dostarczający aktualne informacje drogowe zaczął działać w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, Danii oraz Holandii. W 2005 rok został wdrożony w USA, a dwa lata później w Chinach.

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: technologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje