Reklama

Mandaty także dla pasażerów!

W Japonii pijani kierowcy płacą ok. 700 dolarów mandatu i dostają punkty karne. Mandat płacą też pasażerowie jadący z nietrzeźwym!

We Francji, w Holandii i połowie stanów USA pijakom zabiera się samochody. Szwedzi za jazdę na bani zamykają, Niemcy wlepiają wysokie mandaty albo zabierają prawo jazdy na zawsze. A u nas? Pijani kierowcy nie boją się niczego, bo sądy traktują ich zadziwiająco łagodnie. Ilu z nas zabiją w nadchodzące święto zmarłych?

Grozi nam czarny rekord - w tym roku liczba pijanych Polaków za kółkiem może sięgnąć 200 tys! Do końca września 2005 r. w ręce policji wpadło ponad 148 tys. pijanych kierowców (czyli 16,5 tys. na miesiąc). Jeśli tak dalej pójdzie, to pobijemy wszelkie rekordy - do tej pory najwięcej pijaków zatrzymano w 2004 r. - było to 173 tys. osób.

Reklama

To pierwszy smutny fakt. Drugi jest o wiele bardziej okrutny: w najbliższy weekend z wyjazdu na groby nie wróci do domu przynajmniej trzydziestu Polaków, tysiące zostaną rannych - tak wskazują policyjne statystyki pisze „Metro”.

Co piętnasty wypadek spowoduje pijany kierowca. Od jazdy po kielichu nie odstraszy go ani więzienie, ani upublicznienie nazwiska, ani nawet zabranie samochodu, utrata prawa jazdy na 10 lat oraz perspektywa spędzenia dwóch lat za kratkami (tyle grozi za prowadzenie przy powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi).

Yumiko Matsuzaki, japońska doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, boi się polskich kierowców jak ognia. „Jeżdżą jak wariaci i bardzo często po pijanemu. Kiedyś jeden nietrzeźwy wysiadł z auta, żeby na mnie nakrzyczeć” – opowiada.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kierowcy | pijani | mandaty | pasażerowie | mandat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy