Reklama

Kierowcy są przemęczeni, za dużo jeżdżą

Zmęczenie, zasłabnięcie czy zaśnięcie kierowcy to jedna z przyczyn wypadków drogowych. Wiele do życzenia pozostawia organizacja pracy w transporcie - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy.

Kontrole wykazały, że kierowcom planuje się wbrew przepisom dwukrotne rozpoczynanie pracy w tej samej dobie. Naruszana jest również zasada pięciodniowego tygodnia pracy. Kierowcom nie zapewnia się też odpowiedniego odpoczynku.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest niewystarczające w stosunku do potrzeb zatrudnienie, brak doświadczonych kierowców czy zastępstwa z powodu choroby czy też urlopów na żądanie.

- Pracodawcy tłumaczą też, że gminy narzucają rozkłady jazdy bez przekazania dostatecznych środków finansowych na zatrudnienie dodatkowych osób - podkreśla inspektor Rutkowska. Dodaje, że nie wszystkie rozkłady były realnie ustalane. Problem dotyczy zwłaszcza miast, szczególnie wówczas, kiedy w mieście prowadzone były liczne remonty czy prace rozbudowujące infrastrukturę drogową. Wiązało się to z utrudnieniami w komunikacji miejskiej.

Reklama

Tylko wczoraj doszło do dwóch poważnych wypadków na drogach. W wypadku busa z Kraśnika na autostradzie w Niemczech zginęły dwie osoby a siedem zostało rannych. Do tragedii doszło też w centrum Wrocławia. Jedna osoba nie żyje, 5 jest rannych. Rozpędzony autobus miejski staranował przystanek. Kierowca autobusu zasłabł za kierownicą.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje