Kiedy można dostać samochód zastępczy?
Twoje auto zostało rozbite, bądź uległo awarii? Jest szansa, że przysługuje ci samochód zastępczy. Sprawdź, na jakich zasadach możesz go otrzymać.
Prawo do samochodu zastępczego zależy przede wszystkim od tego, czy chce się z niego skorzystać w ramach OC sprawcy kolizji lub wypadku, polisy autocasco, czy podczas naprawy pojazdu, który miał awarię.
Z OC sprawcy kolizji
Poszkodowany ma prawo do pojazdu zastępczego z OC kierowcy, który spowodował kolizję lub wypadek. Przed wynajęciem auta należy złożyć w firmie ubezpieczającej sprawcę oświadczenie, że chce się skorzystać z takiego samochodu. Trzeba zatroszczyć się też o potwierdzoną (pieczątką/podpisem) przez ubezpieczyciela kopię takiego dokumentu.
W oświadczeniu warto podkreślić, że pojazd jest niezbędny, bo np. służy dotarciu do miejsca pracy. Wtedy ubezpieczyciel nie ma argumentów, na podstawie których mógłby stwierdzić, że chęć wynajmu auta zastępczego jest nieuzasadniona.
Ubezpieczyciel musi pokryć koszty wynajmu pojazdu zastępczego za faktyczny okres naprawy.
Samochód zastępczy może być tej samej bądź niższej klasy co ubezpieczony pojazd klienta. Firma ubezpieczeniowa nie może też narzucać skorzystania ze wskazanej przez siebie wypożyczalni, ani określać ograniczeń dotyczących stawek wynajmu czy limitu kilometrów i czasu, przez jaki kierowca może korzystać z tego pojazdu. Nie trzeba przy tym korzystać z najtańszej oferty. Jednak dobowa stawka najmu pojazdu zastępczego nie może przekraczać cen na rynku lokalnym w miejscu, w którym użytkowany był uszkodzony pojazd. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel pokryje tylko część kosztów.
Z autocasco
Autocasco i assistance gwarantują możliwość bezpłatnego wynajęcia zastępczego samochodu. Oczywiście, wszystko zależy od tego, czy w umowie taki pojazd został przewidziany, a jeśli tak, to w jakich przypadkach i na jaki okres.
Przed otrzymaniem kluczyków do pojazdu zastępczego trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas naprawy uszkodzonego samochodu musi być dłuższy od ustalonego w umowie (przeważnie trzeba czekać 24 godziny).
Samochody zastępcze z AC lub assistance można wypożyczyć zwykle tylko na okres od 3 do 4 dni. Ponieważ umowy są dobrowolne, może okazać się, że tylko część kosztów wynajmu auta zastępczego będzie pokryta przez ubezpieczyciela, np. w przypadku wynajęcia samochodu poza siecią wskazaną przez firmę ubezpieczeniową. Żeby uniknąć tego typu niemiłych niespodzianek, należy uważnie prześledzić zapis Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).
Tak jak przy OC, samochód zastępczy może być tej samej bądź niższej klasy co pojazd ubezpieczonego klienta. Jeśli ubezpieczenie autocasco gwarantuje pojazd zastępczy, a z winy ubezpieczyciela kierowca nie otrzyma należnego mu pojazdu, ma wtedy prawo domagać się odszkodowania za poniesioną szkodę. Wynajmując - z konieczności - auto na własny koszt, można starać się o pokrycie wydatków przez firmę ubezpieczeniową.
Przy awarii auta na gwarancji
Nie wszystkie firmy oferują samochody zastępcze na czas naprawy/przeglądu pojazdu klienta. W dobrym zwyczaju jest nieodpłatne udostępnienie auta. Co ważne - każdy z dealerów ma własną pulę aut zastępczych. Serwisy, które użyczają klientom pojazdy zastępcze w ramach gwarancji, powinny zawrzeć zapisy dotyczące tego przywileju w formularzu zamówienia, który klient wypełnia podczas kupna nowego samochodu.
Haczyk tkwi w warunkach korzystania z samochodu zastępczego: można się o niego ubiegać tylko w przypadku całkowitego unieruchomienia pojazdu i zazwyczaj tylko na kilka dni (3-4). Nie ma też co liczyć na to, że od razu dostanie się pojazd zastępczy. Firmy umożliwiają wynajem dopiero po przekroczeniu przez warsztat czasu przeznaczonego na naprawę auta.
Kierowca może nie uzyskać pojazdu zastępczego w przypadku, gdy rzeczoznawca stwierdzi, że usterka zaistniała z jego winy (niewłaściwa eksploatacja samochodu).
Przy awarii auta po gwarancji
Jeśli naprawia się samochód po gwarancji, to tylko od serwisu zależy, czy udostępni auto zastępcze. Koszty są uzależnione od marki i klasy pojazdu (zwykle 120-300 zł za dobę). Decydując się na wynajem auta poza serwisem, który naprawia samochód, trzeba liczyć się z koniecznością wniesienia kaucji w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Gdy klient nie jest w stanie uiścić całości kwoty za użyczenie auta, niektóre firmy proponują skorzystanie z opcji wynajmu kredytowego samochodu. Opłatę wnosi się wtedy w przeciągu 30 dni od jego zakończenia. Pojawia się więc możliwość skorzystania z gotówki, którą ubezpieczony dostał od ubezpieczyciela.
Michał Wołukanis