Reklama

Gierkówka będzie płatna!

Szykuje się niemiła niespodzianka dla kierowców. Już za trzy lata przejazd popularną "gierkówką" łączącą Śląsk z Warszawą będzie płatny.

Wszystko przez to, że przed Euro 2012 droga ta ma stać się częścią autostrady A1.

Reklama

Kierowcy mogą zacząć się martwić już w wakacje, bowiem wtedy rozpoczną się prace budowlane mające na celu podniesienie standardu drogi, co wiąże się z dużymi utrudnieniami w ruchu.

Wprowadzenie opłat na gierkówce przewiduje podpisana w ubiegłym tygodniu umowa na budowę A1. Zgodnie z nią do 31 maja 2012 roku będzie można przejechać autostradą od Strykowa pod Łodzią (skrzyżowanie z autostradą A2) do Pyrzowic na Śląsku. Odcinek ten obejmuje gierkówkę między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową. Nieco później (do stycznia 2014) roku ma zostać oddany do użytku 57-kilometrowy odcinek między Częstochową a Pyrzowicami..

Po przebudowie za przejechanie 73 km między Piotrkowem a Częstochową kierowcy samochodów osobowych będą płacić 14,60 zł. Przejazd z Łodzi do Częstochowy będzie kosztował prawie 25 zł - stawka wynosi 20 groszy za kilometr. Kolejne 11,4 zł trzeba będzie zapłacić za dojazd do Pyrzowic. Z kolei realizację odcinka Pyrzowice - Gliwice (44 km) reguluje podpisana już wcześniej umowa, wg której trasa będzie gotowa w 2011 roku.

Kierowcy będą mieli alternatywę dla gierkówki. Równolegle do płatnego odcinka biegnie droga krajowa nr 91, którą zapewne wybierze część osób. Wiąże się to jednak z wydłużeniem jazdy o mniej więcej godzinę. Na czas remontu może to być jednak najszybszy sposób na dostanie się ze Śląska do Warszawy...

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: przejazd | kierowcy | płatne | płatna | gierkówka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje