Reklama

Będzie obwodnica Augustowa

W przyszłym roku, bez względu na protesty organizacji ekologicznych, rozpoczną się pierwsze prace przy modernizacji drogi krajowej nr 8, nazywanej Via Baltica - poinformował w czwartek na konferencji prasowej dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDKiA), Tadeusz Topczewski.

W pierwszym etapie rozpocznie się przebudowa 18,5-km odcinka Białystok - Przewalanka na trasie Białystok - Augustów oraz budowa obwodnicy Wasilkowa i obwodnicy Augustowa.

Reklama

"Stan całej drogi krajowej nr 8, która stanowi polski fragment pierwszego europejskiego korytarza transportowego Via Bialtica (Warszawa - Białystok - Augustów - Suwałki - polsko-litewskie przejście graniczne w Budzisku - PAP) jest tak zły, że modernizacja musi się rozpocząć w 2005 roku" - argumentował Topczewski.

Dodał, że dłużej nie można też czekać z rozpoczęciem przygotowywanej od 15 lat, budowy obwodnicy Augustowa. Projekt budowy obwodnicy jest gotowy, wszystkie pozwolenia prawomocne.

Jednak mimo zatwierdzonych planów i dokumentów, projektowany przebieg obwodnicy Augustowa, wciąż oprotestowują organizacje ekologiczne, które nie zgadzają się na przebieg tej drogi przez fragment cennej przyrodniczo rzeki Rospudy.

Remonty drogi zaczną się niezależnie od trwających od roku w centrali GDKiA w Warszawie przygotowań do ogłoszenia przetargu na specjalny dokument - ocenę strategiczną oddziaływania Via Baltica na środowisko. Dokument będzie przygotowany na polecenie Unii Europejskiej, po skargach ekologów, że Via Baltica przez Białystok zaszkodzi środowisku naturalnemu, zwłaszcza przyrodzie Biebrzańskiego Parku Narodowego i Puszczy Knyszyńskiej.

Ekolodzy chcieliby, by Via Baltica nie biegła przez Białystok tylko przez Łomżę - obecnie remontowaną drogą nr 61.

Jak poinformował Topczewski, prace będą w pierwszej kolejności prowadzone przy wylocie z Białegostoku w kierunku obwodnicy Wasilkowa, gdzie powstanie droga dwujezdniowa, dalej do Dobrzyniewa i Przewalanki (kierunek Augustów).

"To w sumie 18,5 km drogi, a wartość tych robót to ponad 100 mln zł, sama obwodnica Wasilkowa - 60 mln zł" - powiedział Topczewski.

GDKiA szacuje jednak, że każdy kilometr 18-km obwodnicy Augustowa będzie kosztował około 10 mln zł.

Obecny na konferencji w GDKiA burmistrz Augustowa Leszek Cieślik powiedział, że mieszkańcy tego uzdrowiska nie mogą już dłużej czekać na obwodnicę. Miasto przeżywa "horror" związany z ogromnym ruchem tirów, który po wejściu Polski i Litwy do UE zwiększył się o jedną trzecią. Dziennie przez Augustów przejeżdża około 3 tys. tirów.

W 2004 roku GDKiA w Białymstoku na remonty krajowej ósemki na odcinku Warszawa-Białystok w okolicach Zambrowa, Wiśniewa, Babina i Łysek wyda łącznie ponad 8,7 mln zł. W modernizację odcinka Białystok -Augustów (Sztabin - Kolnica, Nowinka i jedna z głównych ulic w Augustwie) łącznie zostanie zainwestowanych 21,2 mln zł.

Zobacz ostatnie wydanie naszego biuletynu.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nr 8 | baltica | Augustów | obwodnica Augustowa | Białystok | obwodnica

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje