Autostradą pojedziesz za darmo. Warunek: brak prawa jazdy!

Chociaż autostrady to bez wątpienia najbezpieczniejsze drogi w Polsce, w porównaniu chociażby z Niemcami dochodzi na nich do większej liczby wypadków. Nie ma się jednak czemu dziwić, skoro wielu kierowców po raz pierwszy styka się z nimi na długo po otrzymaniu upragnionego prawa jazdy.

Taki stan rzeczy zmienić chce Autostrada Wielkopolska, która wystartowała właśnie z pierwszym w Polsce społeczno-edukacyjnym programem "Kurs jazdy na autostradzie". Jazda na odcinkach autostrady lub na drogach ekspresowych nie jest dziś obowiązkowym elementem kursu na prawo jazdy. Wielu kierowców mierzy się z tym wyzwaniem samodzielnie, podczas pierwszej podróży.

Program Autostrady Wielkopolskiej umożliwić ma zdobycie doświadczenia w poruszaniu się drogami szybkiego ruchu jeszcze w czasie kursu na prawo jazdy. Odbycie jazd po autostradzie wraz z doświadczonymi instruktorami z ośrodków szkolenia kierowców pozwoli kursantom nabrać pewności i sprawności w poruszaniu się po tego typu drogach. 

Reklama

Pomysł jest prosty - Autostrada Wielkopolska zaprosiła do współpracy profesjonalne ośrodki szkolenia kierowców, którym umożliwiono bezpłatne korzystanie z autostradą. Partnerskie ośrodki uczestniczące w programie mają zapewniony bezpłatny wjazd na autostradę A2, a także mogą uczestniczyć w konkursie. Zwycięskie ośrodki otrzymają wartościowe nagrody wspierające ich działalności dydaktyczną. Pierwsza edycja "Kursu jazdy na autostradzie" potrwa do listopada 2021 roku.

Na potrzeby programu powstała też platforma online na której kursanci, instruktorzy i właściciele ośrodków szkolenia kierowców, ale też kierowcy, którzy chcą jeszcze lepiej poznać środowisko autostradowe i udoskonalić swoje umiejętności jazdy po trasach szybkiego ruchu, znajdą wszelką niezbędną wiedzę. Uczestnicy programu znajdą tam m.in. teoretyczne i praktyczne informacje, jak zachowywać się na autostradzie, filmy instruktażowe pokazujące zasady poruszania się po autostradzie oraz materiały dydaktyczne niezbędne w procesie kształcenia realizowanym przez ośrodki szkolenia kierowców.

Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia poprzedzających start programu "Kurs jazdy na autostradzie", aż 66 proc. kierowców popełnia błędy w trakcie jazdy autostradą. Większość respondentów przyznaje, że nie miała możliwości nauczyć się jazdy taką drogą w czasie przygotowań do egzaminu na prawo jazdy. Co ciekawe, polscy kierowcy wykazują duże zainteresowanie uczestnictwem w dodatkowych bezpłatnych lekcjach. Taką chęć wyraziło aż 80 proc. ankietowanych kierowców. Program "Kurs jazdy na autostradzie" może przyczynić się do skutecznej realizacji "Wizji zero", czyli wyeliminowania śmiertelnych wypadków na polskich drogach. Z badań ekspertów Politechniki Gdańskiej wynika, że ryzyko bycia ofiara śmiertelną̨ w odniesieniu do liczby mieszkańców w Polsce jest dwukrotnie wyższe niż̇ średnia w UE, a nawet trzykrotnie wyższe niż̇ Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Autostrada A2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama