Flex, Oto i nowa Nubira
Na salonie samochodowym w Seulu firma GM Daewoo zaprezentowała na swoim stoisku 17 pojazdów. Wśród nich znalazły się zarówno pojazdy produkowane obecnie, te które dopiero wejdą do seryjnej produkcji, jak również zupełnie futurystyczne prototypy, których przyszłość wciąż pozostaje zagadką. Największą atrakcją stoiska GM Daewoo był nowy model o nazwie Lacetti. To po kompaktowym Kalosie kolejny produkt przygotowany wspólnymi - amerykańsko-koreańskimi siłami. Dwie inne nowości to koncepcyjne modele "Oto" i "Flex", które przyciągały oko zwiedzających swoją niecodzienną stylistyką i nowoczesnymi rozwiązaniami.
Dwa nowe prototypy (Oto i Flex) prezentują wizję przyszłości koncernu GM Daewoo, w której stereotypy, szufladkowanie i możliwość przewidywania z pewnością nie będą miały miejsca. Oba auta oferują pełną dowolność w zestrojeniu wyposażenia, a przestrzeń w ich wnętrzu może być wykorzystywana w wieloraki sposób. "Oto" jest kombinacją sportowego auta z pojazdem segmentu SUV (sports utility vehicle), natomiast "Flex" należy do grona minivanów (MPV) i znakomicie łączy funkcje pojazdu rodzinnego z najnowocześniejszą technologią.
"Oto" zaprojektowany został tak, by spisywać się dobrze zarówno na asfalcie, jak i poza nim. Największą wagę konstruktorzy przywiązali zatem do właściwości jezdnych, jednak jeśli pojazd ten pozostanie jedynie prototypem i nie trafi w przyszłości do produkcji seryjnej, nigdy nie przekonamy się co do efektów tychże prac. Dziś można ocenić natomiast komfort i wygląd wnętrza Daewoo Oto, a ten przedstawia się całkiem nieźle. Największą zaletą wnętrza kabiny jest jednak jej funkcjonalność. Praktycznie żaden jej element nie jest przymocowany sztywno i może być modyfikowany przez kierowcę według jego własnych potrzeb i upodobań. Możemy zatem złożyć podłokietniki, przesunąć fotele, lub wręcz schować je w podłodze, gdy nie są nam potrzebne.
Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań, jakie znalazły zastosowanie w koncepcyjnym modelu "Oto" wyróżnić należy pilot zdalnego sterowania. Współpracując z audio-wizualnym systemem wyposażonym w otwierany ekran ciekłokrystaliczny na desce rozdzielczej, steruje on otwieraniem i zamykaniem drzwi, obsługą radia, systemem nawigacyjnym, a nawet uruchamianiem silnika.
Dane techniczne koncepcyjnego Daewoo Oto:
Wymiary:
Długość: 4474 mm
Szerokość: 1897 mm
Wysokość: 1710 mm
Rozstaw osi: 2650 mm
Silnik: benzynowy, 6-cylindrowy DOHC
Pojemność: 2492 ccm
Moc maksymalna: 157 KM przy 5800 obr/min
"Flex" to pojazd, którego największym atutem jest przestronne i pakowne wnętrze, które dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań może być wykorzystywane w bardzo wygodny i funkcjonalny sposób. Minivan wyposażony został w mocny silnik wysokoprężny o 6 cylindrach, który według przedstawicieli Daewoo zapewnia mu płynną i bezpieczną jazdę. Podobnie jak w przypadku "Oto" przekonamy się o tym dopiero wtedy, gdy auto w wersji produkcyjnej trafi na drogi, na razie jest to tylko reklamowy slogan, lub przypuszczenia. Komfortowe i bogato przeszklone wnętrze zapewnia przyjemną podróż i dobrą widoczność zarówno kierowcy jak i pasażerom. W kabinie zastosowane mogą zostać zarówno systemy tele-informacyjne (w tym satelitarna nawigacja), jak również źródła rozrywki (radio, CD, DVD itp.)
Dane techniczne koncepcyjnego Daewoo Flex:
Wymiary:
Długość: 4673 mm
Szerokość: 1997 mm
Wysokość: 1720 mm
Rozstaw osi: 2870 mm
Silnik: wysokoprężny, 6-cylindrowy common-rail 24v
Pojemność: 3000 ccm
Moc maksymalna: 191 KM przy 3600 obr/min
Wśród nowości GM Daewoo należy wspomnieć jeszcze o następcy Laganzy - modelu Evanda (w Korei, Magnus), który jeszcze tegorocznej zimy wprowadzony zostanie do sprzedaży, a w następnym roku pojawi się następca Nubiry oraz Matiz z silnikiem 1,0 l. Z pomocą GM koreańska firma chce w przyszłości sprzedawać w Europie 200 tys. samochodów rocznie. Nic nie wiadomo o kalendarzu nowości Daewoo na polskim rynku.
Odwiedź też nasze dwie mini-galerie zadjęć Daewoo Oto oraz Daewoo Flex