Uważaj na moto-oszustów

Import samochodów używanych to już prawdziwy przemysł, na którym zarabiają głównie handlarze i właściciele lawet.

Uwaga na oszustów!
Uwaga na oszustów!INTERIA.PL

Ich prowizja musi znaleźć odbicie w cenie samochodu sprzedawanego w Polsce. Co więcej, handlarze wiedzą, że Polacy niesłychanie dużą wagę przywiązują do przebiegu auta. A, że "klient - nasz pan", to po drodze z Niemiec do Polski samochody "gubią" nieraz po kilkaset tysięcy kilometrów przebiegu.

Może więc lepiej zrezygnować z pośrednictwa często nieuczciwych handlarzy, których motto brzmi: "samochód jest jak widać, nic o nim nie wiem, a książka serwisowa zaginęła"... Przypominamy. Jakiś czas temu daliśmy wam taką możliwość.

Wystarczy kliknąć TUTAJ, by uzyskać dostęp do największej niemieckiej bazy ogłoszeń sprzedaży samochodów używanych.

A na następnych stronach rady dla korzystających z naszego serwisu. Warto je przeczytać uważnie aby nie być oszukanym.

INTERIA.PL

* Uwaga na żądania uiszczenia zapłaty z góry!

Prośba o uiszczenie zapłaty z góry zazwyczaj świadczy o nieuczciwych zamiarach sprzedawcy. Dlatego nigdy nie należy uiszczać jakichkolwiek płatności z wyprzedzeniem! Dotyczy to zarówno przekazów gotówkowych (np. realizowanych za pośrednictwem firm Western Union i MoneyGram czy przy użyciu usługi Escrow), jak również przelewów bankowych. W obu przypadkach pieniądze mogą zostać pobrane przez osobę legitymującą się sfałszowanym dokumentem tożsamości, a ich odzyskanie nie będzie możliwe.

Należy zapamiętać, że tego typu transakcje wiążą się z dużym ryzykiem, ponieważ osoba odbierająca pieniądze pozostaje praktycznie anonimowa. W związku z tym przy zakupie pojazdu należy się wystrzegać uiszczania płatności za pomocą przekazu gotówkowego lub przelewu bankowego!

Ofiarą oszustwa można paść nawet w przypadku przekazywania pieniędzy znajomemu bądź krewnemu! Rzekomemu sprzedawcy wystarczy znajomość kilku szczegółowych informacji i sfałszowanie odpowiednich dokumentów, aby wyłudzić pieniądze. Dlatego nigdy nie należy płacić z góry.

* Serwis mobile.eu nie oferuje usług powiernictwa!

Serwis mobile.eu nie świadczy usług z zakresu powiernictwa ani nie udostępnia kont powierniczych (nie prowadzi również tzw. działu finansowego) na użytek kupujących i sprzedających.

Ponadto serwis mobile.eu nie rekomenduje żadnych sprzedawców (jako sprzedawców polecanych, godnych zaufania itd.). Dotyczy to zarówno dealerów, jak i osób prywatnych. Wszelkie wiadomości e-mail z zachętą do skorzystania z usługi powiernictwa lub linkiem prowadzącym do rzekomej strony internetowej stanowiącej część serwisu mobile.eu są wysyłane przez oszustów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności ogłoszenia należy zatelefonować pod numer 022 397 22 11.

* Uwaga na dokumenty w postaci elektronicznej!

Ciąg dalszy na następnej stronie

INTERIA.PL

Dokumentację przesyłaną drogą elektroniczną (np. dowód rejestracyjny czy kartę drogową wysyłane pocztą elektroniczną) można łatwo sfałszować. Dlatego nie gwarantują one autentyczności danych osobowych sprzedawcy ani nie stanowią dowodu, że dana osoba jest faktycznie właścicielem określonego pojazdu.

* Oszustwa z użyciem czeków

Ofiarą oszustwa mogą paść także sprzedawcy: zdarza się, że płatność jest uiszczana w postaci czeku bez pokrycia. Dlatego zalecane jest wybieranie innych form płatności.

Czeki opiewające na sumę wyższą niż uzgodniona (zazwyczaj wysyłane z zagranicy) są bardzo często używane w celu wyłudzenia pieniędzy. W takiej sytuacji pod żadnym pozorem nie należy zwracać nadpłaty, ponieważ otrzymany czek został najprawdopodobniej skradziony lub sfałszowany. Dotyczy to także transakcji, które wcześniej nie budziły jakichkolwiek wątpliwości.

* Uwaga na sfałszowane wiadomości e-mail (spreparowane w celu wyłudzenia informacji)

Niestety obecnie jest możliwe sfałszowanie adresu nadawcy wiadomości e-mail. Wykorzystują to oszuści wyłudzający za pośrednictwem Internetu poufne dane (np. numery kart kredytowych czy hasła) lub próbujący podszyć się pod powszechnie znane firmy w celu przekonania do siebie potencjalnych nabywców (korzystając z renomy takich firm).

Serwis mobile.eu kontaktuje się z klientami wyłącznie w celach związanych z ogłoszeniami i otrzymanymi prośbami.

Osoby zamieszczające ogłoszenie, a także sprzedawcy są zobowiązani do podania numeru swojej karty kredytowej bądź numeru konta i kodu rozliczeniowego w celu uiszczenia opłaty za ogłoszenie. Informacje te są używane wyłącznie w celu pobrania opłaty za zamieszczone ogłoszenie.

Serwis mobile.eu nigdy nie prosi o ponowne podanie tych danych - ani za pośrednictwem wiadomości e-mail, ani w żaden inny sposób!

Wiadomości e-mail są wysyłane z serwisu mobile.eu do potencjalnych klientów jedynie po uprzednim nawiązaniu przez nich kontaktu (np. przez użycie wyszukiwania z powiadamianiem pocztą e-mail czy wysłanie konkretnego żądania). Dlatego wszelkie wiadomości e-mail, w których w polu z nazwą nadawcy figuruje serwis mobile.eu, należy traktować jako wiadomości sfałszowane.

* Jak przebiega proces zakupu/sprzedaży?

Ciąg dalszy na następnej stronie.

INTERIA.PL

Serwis mobile.eu nie angażuje się w żaden sposób w zakupy pojazdów i nie gromadzi informacji o sfinalizowanych transakcjach, tj. o tym, kto sprzedał, a kto kupił dany pojazd. Ponadto serwis mobile.eu nie udziela jakichkolwiek rekomendacji co do sposobu płatności. Każda umowa kupna -sprzedaży jest zawierana wyłącznie przez sprzedającego i kupującego dany pojazd.

Serwis mobile.eu nie jest w stanie udzielić jakichkolwiek informacji o wiarygodności kredytowej kupującego, ponieważ nie gromadzi takich informacji. Dlatego wszelkie wiadomości e-mail z informacją o wiarygodności kredytowej kupującego, w których w polu z nazwą nadawcy figuruje serwis mobile.eu, należy traktować jako wiadomości sfałszowane.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas