Zielony znak z nazwą miejscowości. Jakie ograniczenie obowiązuje?

Zielone tablice z nazwą miejscowości, czyli znaki E-17, występują na polskich drogach powszechnie, spotykamy je wjeżdżając do miejscowości, a także, gdy z nich wyjeżdżamy (znak E-18a) - czy minięcie tego znaku nakłada na kierowcę jakieś obowiązki, na przykład zdjęcie nogi z gazu i zwolnienie do 50 km/h? Wszystko zależy od tego, czy towarzyszą mu inne znaki, na przykład B-33 (ograniczenie prędkości) lub tablica wskazująca na wjazd do terenu zabudowanego.

W Polsce jest około 104 tysiące miejscowości, a przed większością z nich, najczęściej na każdej drodze do nich prowadzącej, znajduje się zielona tablica E-17a. Informuje ona wyłącznie o tym, że wjeżdżamy w granice administracyjne danej miejscowości. Co to oznacza dla kierowców? Jeśli tablicy nie towarzyszy znak B-33 (ograniczenie prędkości) czy tablica D-42 (teren zabudowany) to kierujących obowiązuje takie samo ograniczenie prędkości, jak wcześniej - czyli najczęściej 90 km/h.

Zielony znak E-17a ograniczenie prędkości

Zielonego znaku E-17a nie należy łączyć z tablicą “obszar zabudowany" - ten drugi informuje kierowców o tym, że należy zwolnić do 50 km/h, chyba, że pod tablicą umieszczono znak ograniczenie prędkości, na przykład do 40 km/h - wtedy takie ograniczenie obowiązuje na terenie całej miejscowości i nie odwołują go skrzyżowania. Wjazd w granice administracyjne danej miejscowości oznacza jednak, że niechybnie zbliżają się do terenu zabudowanego, warto być więc przygotowanym na to, że niebawem konieczne będzie zmniejszenie tempa jazdy.

Reklama

Mijając zieloną tablicę E-17a kierowca nie musi zwalniać do 50 km/h, bo, według przepisów, nadal znajduje się w terenie niezabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie do 90 km/h (chyba, że znaki wskazują na inną wartość). Są jednak miejsca, gdzie spotkamy dwie tablice - białą i zieloną, co wynika ze zmiany przepisów. Znaki "miejscowość" i "teren zabudowany" to dwa różne oznaczenia, których nie można stosować zamiennie. Jeśli teren zabudowany rozpoczyna się w tym samym miejscu co miejscowość, kierowcy muszą być o tym poinformowani za pomocą dwóch oddzielnych znaków.

Zasady umieszczania znaku E-17a

Jeśli zabudowania znajdują się w dużej odległości od granicy administracyjnej miejscowości, znak powinien zostać ustawiony 50-100 metrów przed pierwszymi budynkami, a jeśli są w pobliżu, znak E-17a stawia się na tej granicy. Tablica E-17a ma wysokość 530 mm, a jej długość jest dostosowywana do długości nazwy, jednak nie może być krótsza niż 1000 mm.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy