Za co odpowiada zawór EGR?

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że w ich samochodach znajdują się zawory EGR, a o ich istnieniu dowiadują się zazwyczaj w momencie, w którym dochodzi do uszkodzenia zaworu lub przewodu.

Wiąże się to często z dużymi kosztami (sięgającymi nawet tysiąca złotych). Sprawdź, za co odpowiada wspomniany zawór oraz gdzie można znaleźć dobry przewód EGR w najlepszej cenie.

Czy warto wymieniać zawór EGR?

Czasami kierowcy, zamiast wymienić zawór, podejmują decyzję o jego wyeliminowaniu (wyłączeniu lub całkowitym zaślepieniu), co jednak nie jest najlepszą opcją. Zamiast więc zgadzać się na takie półśrodki, lepiej od razu wymienić zawór lub uszkodzony przewód na nowy, szczególnie że wszystkie niezbędne części można obecnie zamówić przez Internet.

Do czego właściwie służy zawór?

Prawidłowo funkcjonujący zawór EGR obniża zawartość tlenu w powietrzu, które dostarczane jest do komory spalania w silniku. Przekłada się to na niższą emisję tlenków azotu. W silnikach, w których producenci zastosowali zawory EGR, zarządzają one emisją spalin. W takim przypadku układy (wydechowy oraz dolotowy) połączone są niewielkim i wąskim przewodem, którym przesyłane są spaliny. Przewód ten ulega czasami uszkodzeniu, a wtedy konieczna jest wymiana.

Reklama

Najczęstsze przyczyny awarii

Chociaż przyczyny wystąpienia awarii zaworu EGR mogą być zróżnicowane, to w większości przypadków wynikają z dużej ilości zanieczyszczeń, które przez niego przechodzą. Utrudniają one pracę elementów odpowiadających za pracę zaworu, co prędzej czy później prowadzi do awarii. Jednocześnie wielu mechaników określa zużycie zaworu jako naturalną eksploatację. W końcu - w każdym aucie znajdują się liczne elementy (przede wszystkim filtry, płyny i oleje), które należy regularnie wymieniać, aby można było cieszyć się komfortem podczas jazdy. Można więc potraktować przewód EGR jako jeden z takich elementów i zamiast martwić się awarią - po prostu go wymienić.

Największy wybór przewodów i osprzętu EGR

Wystarczy, że skorzystasz z popularnej platformy sprzedażowej z ofertami części samochodowych, a będziesz mógł łatwo znaleźć odpowiedni przewód. Na stronie znajduje się wyszukiwarka, która pozwala dobrać wszystkie potrzebne części w trzech prostych krokach. Pierwszym jest określenie marki, drugim wybranie modelu, a ostatnim określenie typu samochodu. Dzięki temu zyskasz pewność, że zakupiony przewód EGR lub inna część będą pasowały do twojego auta.

materiały promocyjne partnera
Dowiedz się więcej na temat: naprawa | serwis | silnik | awaria | zawór EGR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy