Widziałeś kiedyś niebieskie słupki przy drodze? Przekazują ważną informację

Polskie słupki pikietażowe różnią się od niemieckich nie tylko kolorem. Nasi zachodni sąsiedzi zakodowali w nich bardzo ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Warto dowiedzieć się, co oznaczają i odpowiednio zareagować.

Słupki pikietażowe montowane przy niemieckich drogach są bardzo podobne do słupków montowanych w Polsce. Różnią się kolorami - zamiast biało-czerwonych są biało-czarne. Oprócz tego często są przyozdabiane niebieskim odblaskiem. Takie zestawienie kolorów daje bardzo jasny komunikat dla kierowcy.

Słupki z niebieskim odblaskiem - co oznaczają?

Niebieski odblask przy niemieckim słupku ma za zadanie ostrzegać kierowców o zbliżaniu się do miejsca, w którym mogą się pojawić dzikie zwierzęta. Kolejną funkcją takiego odblasku jest odbijanie światła samochodu w celu odstraszenia zwierzyny zbliżającej się do drogi.

Reklama

W niektórych miejscach można zauważyć, że niebieski odblask jest zamieniony na czerwony lub niebiesko-biały. W takim przypadku jego funkcja i znaczenie są dokładnie takie same. W takich miejscach warto zwolnić i zachować szczególną ostrożność. W każdej chwili na jezdni może się pojawić dzikie zwierzę.

Słupki z pomarańczowym odblaskiem i strzałką

Na słupkach montowanych przy niemieckich drogach pojawiają się odblaski lub dodatkowe oznaczenia w różnych kolorach. 

Mała, czarna strzałka może informować o bezpośrednim położeniu miejsca wyposażonego w telefon alarmowy. Takie oznaczenie nie może się znajdować dalej niż kilometr od słupka.

Pionowy, pomarańczowy pasek informuje o zbliżaniu się do skrzyżowania, a także wjazdu lub zjazdu z drogi. 

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama