Uważaj na tę ikonę. Ostrzega, że może być źle

Ikonki pojawiające się na desce rozdzielczej informują o działaniu różnych podzespołów samochodu oraz ich ewentualnych usterkach. Zwykle mają kolor żółty i czerwony, przy czym ten drugi zwykle oznacza, że nie można dalej jechać. Ta zasada nie dotyczy jednej ikonki.

Kontrolka w kształcie śnieżynki informuje kierowcę o temperaturze na zewnątrz. Jest szczególnie przydatna w okresie jesienno-zimowym, ponieważ kierowca na jej podstawie może się dowiedzieć, jakie warunki czekają na drodze.

Żółta lub czerwona śnieżynka na desce rozdzielczej - co oznacza?

Jeśli temperatura na dworze wynosi od 1 do 4 stopni Celsjusza, na desce rozdzielczej zapali się żółta kontrolka w kształcie płatka śniegu.

Gdy temperatura za oknami wynosi 0 stopni Celsjusza lub mniej - pojawia się czerwona kontrolka w kształcie śnieżynki. Na szczęście, w tym przypadku kolor komunikatu nie powoduje konieczności zatrzymania samochodu oraz braku możliwości dalszej jazdy.

Reklama

Śnieżynka na desce rozdzielczej - jak zachować się na drodze?

Niemniej, kierowca powinien mieć na uwadze potencjalne niebezpieczeństwo. Podczas jazdy w mroźnej aurze warto zwrócić uwagę na płynność jazdy. Warto powstrzymać się przed gwałtownym przyspieszaniem i mocnym hamowaniem, a także dynamicznym wchodzeniem w zakręty. To dlatego, że na asfalcie może się pojawić gołoledź.

Niebezpieczne zjawisko dość dobrze maskuje swoją obecność, ale podejrzanie świecący się czarny asfalt może być zapowiedzią niebezpiecznej niespodzianki. W takiej sytuacji bardzo łatwo wpaść w poślizg, spowodować kolizję lub wypadek.

Delikatne ruszanie i operowanie pedałem gazu i kierownicą, a także częste hamowanie silnikiem zwiększą bezpieczeństwo jazdy, gdy na desce rozdzielczej świeci się żółta lub czerwona śnieżynka.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: deska rozdzielcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy