Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce samochodowej?

Szymon Piaskowski

Szymon Piaskowski

Aktualizacja

Tzw. podstawki dla dzieci mogą być używane w momencie przejściowym między korzystaniem z fotelika siedzeniem bezpośrednio na kanapie czy w fotelu pojazdu. Czym jest podstawka samochodowa i jak używać jej zgodnie z przeznaczeniem, aby nie narazić dziecka na niebezpieczeństwo w razie wypadku?

Kiedy dziecko może przesiąść się z fotelika na podstawkę?
Kiedy dziecko może przesiąść się z fotelika na podstawkę?123RF/PICSEL

Na wstępie zaznaczmy, że przewożenie dziecka w foteliku odpowiednim do wzrostu i wagi dziecka to najbezpieczniejszy sposób - foteliki o odpowiednich parametrach najskuteczniej chronią małych pasażerów w razie wypadku czy ostrzejszego hamowania. Zapewniają bowiem odpowiednie podparcie szyi i całego ciała. Przeciążenia, jakie działają na ciało w razie kolizji mogą okazać się o wiele bardziej groźne właśnie w przypadku dzieci, szczególnie młodszych.

Do kiedy wozić dziecko w foteliku?

Przepisy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie określają, do kiedy dziecko musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym (czyli np. podstawce). W powyższej ustawie czytamy, że: "W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci,

zgodnym z:

  1. masą i wzrostem dziecka oraz
  2. właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe"

Dzieci nie mogą więc siadać bezpośrednio na kanapie czy w fotelu, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu. Co więcej, fotelik czy inne urządzenie, musi spełniać odpowiednie przepisy, a jego montaż powinien być zgodny z zaleceniami producenta. Mandat za przewożenie dziecka niezgodne z przepisami wynosi 300 zł, do tego kara obejmuje też 5 punktów za każde dziecko. Jeśli kierowca przewozi nieprawidłowo więcej niż dwoje dzieci, dostanie 15 punktów.

Co to jest podstawka samochodowa?

Podstawka samochodowa, znana również jako podkładka pod fotelik samochodowy, to akcesorium przeznaczone do podwyższenia siedzenia dziecka w samochodzie. Jej głównym celem jest zapewnienie, aby pas bezpieczeństwa prawidłowo przebiegał przez ciało dziecka, co zwiększa bezpieczeństwo w razie wypadku.

Podstawki samochodowe są używane dla starszych dzieci, które wyrosły z fotelików samochodowych, ale nadal są za małe, aby pas bezpieczeństwa odpowiednio przylegał bez podwyższenia. Są one zazwyczaj przeznaczone dla dzieci ważących od około 15 kg do 36 kg (lub od około 4 do 12 lat, w zależności od wzrostu i wagi dziecka). Trzeba jednak pamiętać, że są foteliki przeznaczone dla dzieci o tej wadze i zdecydowanie bardziej bezpiecznie jest nadal korzystać z fotelika niż podstawki.

Podstawki takie mogą okazać się kuszące z uwagi na kompaktowe rozmiary i łatwość montażu oraz ewentualnego przenoszenia z auta do auta. Jeśli już zdecydujemy się na nią, powinniśmy zadbać, aby podstawka miała odpowiednie certyfikaty i była wykonana z z bezpiecznych materiałów, spełniających normy.

Podstawka samochodowa zamiast fotelika dla dziecka. Od kiedy? Ważny wiek czy wzrost?

Eksperci radzą, by podstawki samochodowej zamiast fotelika, używać (jeśli już się na nią zdecydujemy), gdy dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu. Trzeba jednak pamiętać, że podstawka, z uwagi na brak zagłówka, nie ochroni karku dziecka w razie wypadku, także w przypadku uderzeń bocznych nie stanowi ona praktycznie żadnej ochrony. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wygoda i niższa cena produktu rekompensują potencjalne zagrożenia.

Ryzykował życiem, bo przegapił zjazd. Kamery widziały wszystkomateriały prasowePolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas