Niestandardowy bagaż
Samochodem osobowym można przewozić ładunek wystający poza obrys pojazdu. Nie wszyscy kierowcy wiedzą jednak, że bagaż musi być dokładnie oznakowany.
Karnisze, panele podłogowe, lodówki, dywany - tego typu bagaż sprawia podczas transportu nie lada kłopot kierowcom aut osobowych. Przedmioty długie i o dużych gabarytach nie mieszczą się do przeciętnej wielkości pojazdów i ich końce wystają poza obrys (krawędzie) samochodu. Zanim wyruszymy w podróż z bagażem o niestandardowych rozmiarach, przypomnijmy sobie, jak taki ładunek prawidłowo zamocować i oznakować. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemności w postaci mandatu.
Właściwe rozmieszczenie
Kodeks drogowy reguluje sposób pakowania przedmiotów do auta. Bagaże muszą być umieszczone tak, by nie naruszały stateczności pojazdu, nie utrudniały kierowania nim oraz m.in. nie zasłaniały drogi, nie zakrywały świateł ani tablic rejestracyjnych. Pamiętajmy też, że nie można przeładować samochodu (przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym), a ładunek powinien być zabezpieczony przed samoistnym przesuwaniem się.
Bagaż wystający poza boczny obrys samochodu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość auta z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m, a w przypadku pojazdu o szerokości 2,55 m, nie wynosiła więcej niż 3 m. Oprócz tego pakunek nie powinien wystawać na odległość większą niż 23 cm z jednej strony samochodu, mierząc od krawędzi boku auta. Tak przewożony bagaż oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50x50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a w przypadku zmniejszonej widoczności (deszcz, mgła) dodatkowo białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu i czerwonym światłem odblaskowym skierowanym do tyłu.
Z tyłu nie dalej niż dwa metry
W tylnej części pojazdu bagaż nie może być wysunięty na odległość większą niż 2 m, przy czym gdy wystaje więcej niż 0,5 m w samochodzie osobowym, kierowca musi go oznaczyć chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50x50 cm, umieszczoną na najbardziej wystającej krawędzi ładunku.
Zdarza się, że przedmioty przewożone na dachu wystają mocno poza przód samochodu. Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji nie może to być więcej niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu oraz więcej niż 1,5 m, licząc od siedzenia kierowcy.
Chorągiewka także z przodu
Tak transportowane pakunki oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu. W okresie niedostatecznej widoczności wymagane jest ponadto białe światło umieszczone na najbardziej wystającej do przodu części ładunku. Przepisy zastrzegają też, że wysokość pojazdu z bagażami nie może przekraczać 4 m.
Można przewozić ładunek z uchyloną pokrywą bagażnika, jednak w taki sposób, by widoczna była tablica rejestracyjna i lampy pojazdu.
Oznakowanie ładunku
Przepisy ruchu drogowego określają, na jaką maksymalną odległość bagaż może wystawać poza obrys samochodu i w jaki sposób prawidłowo oznakować auto.
Tekst: Tomasz Korniejew, zdjęcia: Andrzej Bieńkowski