Masz przycisk PTY w samochodzie? To zapomniana, a przydatna funkcja

Konsole środkowe nowych samochodów składają się dziś głównie z kilku przycisków i dużego ekranu dotykowego, który mieści wszystkie funkcje. Zanim jednak mogliśmy korzystać z nowoczesnych technologii, na konsoli centralnej roiło się od przycisków do obsługi radia, klimatyzacji, funkcji samochodu, a wiele z nich było oznaczonych tajemniczymi skrótami, które niewiele mówiły kierowcom. Jednym z takich przycisków jest przycisk PTY, służący do obsługi przydatnej funkcji radia. Do czego służy?

Dodatkowe funkcje radia samochodowego

Współczesne samochody wyposażone w dotykowe ekrany mają mocno rozbudowane systemy multimedialne, a ich obsługa jest intuicyjna i nie powoduje konsternacji. Choć jeszcze kilka-, kilkanaście lat temu auta nie korzystały z tak zaawansowanych rozwiązań, radia samochodowe również były dość mocno rozbudowane i pozwalały na korzystanie z wielu funkcji, o których kierowcy nie mieli pojęcia. Głównie dlatego, że większość przycisków służących do obsługi funkcji radia jest opisana niewiele mówiącymi skrótami, co oznaczają. Aby je poznać i nauczyć się z nich korzystać, trzeba najpierw zajrzeć do instrukcji obsługi, a jak powszechnie wiadomo, czytanie instrukcji nie jest mocną stroną kierowców. Do takich przycisków należy między innymi guzik ze skrótem PTY. Jeśli zdarzyło ci się go przycisnąć przez przypadek, radio mogło przełączyć się w nieznany tryb, ale nie jest to sytuacja nieodwracalna. Czym tak właściwie jest PTY?

Reklama

RDS to podstawowa funkcja

Podstawową funkcją radia samochodowego jest RDS (Radio Data System), czyli system przesyłania cyfrowych informacji za pomocą sygnału ultra krótkich fal (UKF). Dzięki niemu na ekranie lub wyświetlaczu radia pojawiają się istotne informacje na temat aktualnie ustawionej stacji radiowej To właśnie dzięki funkcji RDS na wyświetlaczu pojawia się nie tylko nazwa stacji radiowej, ale wyświetlane są również informacje o granej aktualnie piosence (autor i tytuł), typie rozgłośni radiowej (np stacja informacyjna, radio dla kierowców, czy radio muzyczne), czy rodzaju muzyki granego przez stację (rock, pop, muzyka klasyczna). To właśnie z funkcji RDS korzysta również funkcja PTY.

Co to jest przycisk PTY? Nieznana, ale praktyczna funkcja

Przycisk PTY to skrót od Program Type, czyli wyboru typu programu. Funkcja ta korzysta właśnie z systemu RDS, aby wyselekcjonować będące w zasięgu stacje radiowe i posortować je właśnie według typu radiostacji. Za pomocą przycisku PTY możemy wybrać z katalogu konkretny typ stacji radiowej, aby wybrać konkretną interesującą nas audycję radiową według rodzaju nadawanego programu. To przydatna funkcja pozwalająca odsiać stacje radiowe, które są dla nas mało interesujące i szybko wybrać taką, której chcemy posłuchać. Może nam posłużyć również do tego, aby posłuchać lokalnych komunikatów drogowych, jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj audycji - np. informacyjną.

Nie wszystkie radiostacje nadają sygnaturę RDS

Choć na zachodzie to norma, a część samochodów wykorzystuje funkcje RDS-u na przykład do tego, aby wyodrębnić sygnał nadawanych programów informacyjnych (niektóre radia przełączają się automatycznie na stację nadającą informacje, gdy tylko wykryją, że nadawany jest komunikat drogowy), nie wszystkie stacje w Polsce nadają sygnaturę RDS, która może posłużyć do użycia funkcji PTY. Czasem zdarza się więc, że chcąc wyszukać dany rodzaj radiostacji zostaniemy zaskoczeni przez czarny ekran - nie ma wtedy żadnych stacji do wyboru. 

Pewnie zdarzyło ci się natknąć na taką sytuację, gdy przypadkowo wcisnąłeś przycisk PTY i radio zamilkło całkowicie. Część samochodów w takiej sytuacji automatycznie przełączy się na pierwszą z brzegu lub najpopularniejszą stację o tematyce ogólnej, ale w niektórych radiach samochodowych po prostu przestaje odbierać w ogóle. Aby powrócić do normalnego trybu odbioru radia, czyli do pierwotnie ustawionej stacji radiowej wystarczy ponownie wcisnąć przycisk PTY - funkcja wyłączy się i powróci do ustawienia początkowego lub prostego trybu wyboru stacji radiowych. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy