Klimatyzacja samochodowa. Ile kosztuje serwis wiosną 2024 roku?

Planując serwis klimatyzacji samochodowej na wiosnę 2024 roku, warto znać aktualne ceny. Przedstawiamy szczegółową analizę kosztów serwisu klimatyzacji samochodu w 2024 roku, porównując oferty różnych serwisów. Jakie są sprawdzone ceny za przegląd i naprawę klimatyzacji samochodowej tej wiosny?

Wiosna to dobry czas, aby zająć się serwisem klimatyzacji. W końcu to od jej skuteczności zależy, czy wnętrze auto będzie odpowiednio wentylowane oraz czy w czasie jazdy będziemy oddychać powietrzem, które nie zawiera szkodliwych substancji. Chodzi też o sam komfort oddychania nieskażony przykrymi zapachami. W badaniu "Rynek Klimatyzacji w Polsce" przeprowadzonym dla serwisu motofocus.pl o ceny usług pytano przedstawicieli niezależnych warsztatów naprawczych oferujących usługi związane z układem klimatyzacji samochodowej. Jednym z celów badania było poznanie średnich stawek za diagnostykę i serwis tego układu.

Reklama

Ile kosztuje serwis klimatyzacji? Cena zależy m.in. od rodzaju czynnika

R134a to starszy czynnik stosowany w układzie klimatyzacji, głównie w autach z lat 90. oraz z początku XXI wieku. Był on stopniowo wypierany przez nowszy czynnik (R1234yf), którego używanie było obowiązkowe w autach od 1 stycznia 2017 roku. Niektórzy producenci sięgnęli po niego już wcześniej, zatem można przyjąć, że spora część aut na rynku korzysta właśnie z nowszego czynnika, który jest mniej szkodliwy dla środowiska, ale i nieco mniej wydajny, a do tego droższy w obsłudze. W dodatku, aby przeprowadzić serwis klimatyzacji, w której zastosowano nowy czynnik R1234yf, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Jak wynika z badania, nawet co trzeci warsztat nie posiada takiej stacji, a co za tym idzie, nie jest w stanie przeprowadzić serwisu nowoczesnego układu klimatyzacji.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji ze starszym, a ile z nowszym czynnikiem?

Za sam serwis (bez czynnika chłodzącego R134a) w większości warsztatów nie zapłacimy więcej niż 150 zł (ceny w przedziale 101-150 zł podało 51% ankietowanych). To pokrywa się z informacjami, które uzyskaliśmy także w serwisie klimatyzacji we Wrocławiu, który za taką usługę liczy właśnie 150 zł. Do tego trzeba dodać także koszt samego czynnika, który w przypadku R134a jest niższy i wynosi 40 zł za 100 gramów. 

W wypadku nowszego czynnika 100 gramów substancji kosztuje dwa razy tyle, a wrocławski serwis liczy sobie za usługę 250 zł. To pokrywa się z tym, jakich odpowiedzi udzielali respondenci badania "Rynek Klimatyzacji w Polsce". Wynika z nich, że najdrożej za usługę liczą serwisy w południowo-zachodniej i centralnej Polsce - tam, odpowiednio 53 i 59 proc.serwisów, wycenia ją na ponad 200 zł. Im dalej na wschód i północ, tym taniej. Większość ankietowanych w okolicach Lublina czy Rzeszowa (nawet 47 proc.) twierdzi, że serwis klimatyzacji z nowym czynnikiem będzie kosztować maksymalnie 200 zł. W Kujawsko-Pomorskim ponad połowa  serwisantów wybrała przedział 151-200 zł. Bardziej wyrównane odpowiedzi (po 33 proc. dla ceny powyżej 200 zł i 33 proc. dla przedziału 151-200 zł) były udzielane na Podlasiu i Mazurach.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Według badania najwięcej serwisów (aż 65 proc. odpowiedzi) za odgrzybianie/dezynfekcję liczy od 51 do 100 zł. Przy czym trzeba pamiętać, że ta usługa zazwyczaj jest uwzględniona w pakiecie z całym serwisem. 13 proc. ankietowanych odpowiedziało, że odgrzybianie kosztuje u nich powyżej 100 zł, natomiast 22 proc. podało cenę poniżej 50 zł.

Powyżej 100 zł (52 proc. odpowiedzi) kosztuje natomiast sama diagnostyka układu klimatyzacji. W 42 proc. przypadków za tę usługę zapłacimy od 51 do 100 zł, natomiast tylko 6 proc. ankietowanych stwierdziło, że będzie ona wyceniona na maksymalnie 50 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimatyzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy