Reklama

Jaki motocykl na prawo jazdy kat. B?

Prawo jazdy kategorii B nie uprawnia jedynie do prowadzenia samochodu osobowego. Z takim dokumentem można jeździć też m.in. motocyklem. Jaki motor na kategorię B będzie odpowiedni?

Czy można jeździć motocyklem z prawem jazdy kat. B?

Prawo jazdy kategorii B daje uprawnienia do kierowania przede wszystkim pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (samochody osobowe i dostawcze). Oprócz tego dokument pozwala na prowadzenie m.in. ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych.

A co z motocyklami? Czy można jeździć motorem z kategorią B? Tak, od 2014 roku polskie prawo zakłada, że prawo jazdy kategorii B to wystarczająca przepustka do kierowania niektórymi jednośladami silnikowymi. Którymi konkretnie?

Jaki motor na prawo jazdy kat. B wybrać?

Osoby, które zdały pozytywnie egzamin na prawo jazdy kategorii B, mogą jeździć także motocyklami. Przed wprowadzeniem nowelizacji Ustawy o kierujących pojazdami w 2014 roku dla takich kierowców dostępne były jednoślady o pojemności skokowej silnika do 50 cm3.

Reklama

Obecnie, zgodnie z artykułem 6. tego aktu prawnego, prawo jazdy kategorii B uprawnia także do kierowania motocyklami. Jakie motory na kategorię B będą odpowiednie?

  • Motocykle do 125 cm3 pojemności - moc tych pojazdów nie powinna przekraczać 11 kW (15 KM), a stosunek mocy do ciężaru pojazdu 0,1 kW/kg. Waga jednośladu powinna być natomiast wyższa niż 110 kg.
  • Motocykle trójkołowe - pojazdy te powinny mieć europejską homologację L5e, odległość między kołami nie mniejszą niż 460 mm, a także hamulec postojowy. Nie ma natomiast ograniczeń dotyczących mocy i pojemności silnika.
  • Motorowery i skutery do 50 cm3 pojemności - są to pojazdy, którymi można kierować, mając kategorię prawa jazdy AM.

Jakie warunki musi spełnić kierowca, aby jeździć motocyklem z kat. B?

Jakie warunki powinni spełnić kierowcy legitymujący się prawem jazdy kategorii B, aby jeździć motocyklami wymienionymi w ustawie? W przypadku motocykli do 125 cm3 pojemności silnika, a także trójkołowców podstawowy wymóg to ważne prawo jazdy. Istotne jest także, aby taki kierowca miał co najmniej trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu samochodów osobowych.

Jakie zalety mają motocykle na kategorię B?

Czy motorem na kategorię B można czerpać przyjemność z jazdy? Jeśli dobrze dobierze się model do swoich potrzeb, taki motocykl może stanowić dobry substytut jednośladu o większej pojemności. Na jakie zalety motorów na kategorię B warto zwrócić uwagę? Przeważnie są one:

  • dostępne zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów, dzięki czemu każdy kierowca łatwo opanuje jazdę na jednośladzie;
  • ekonomiczne w użytkowaniu, ponieważ mała pojemność silnika realnie przekłada się na niższe spalanie paliwa;
  • zdecydowanie tańsze niż motocykle o pojemności silnika powyżej 125 cm3;
  • łatwo dostępne;
  • wystarczająco zwinne, aby dobrze radzić sobie w mieście i na krótkich trasach.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy