Jak wybrać okulary dla kierowców? Na te funkcje koniecznie zwróć uwagę

Okulary dla kierowcy muszą być nieco inne, niż okulary do chodzenia na co dzień i nie ma tu znaczenia, czy mówimy o okularach korekcyjnych czy przeciwsłonecznych. Czym więc kierować się wybierając okulary do samochodu? Sprawdźmy.

Kod 01.01, albo 01.06 nie pozostawiają wątpliwości - kierujący pojazdem ma obowiązek nosić w trakcie jazdy okulary korekcyjne. Warto zadbać o to, by to był ten drugi kod, bo daje kierowcy wybór - pozwala na noszenie zarówno okularów jak i soczewek. Pełny zestaw kodów odnoszący się do ochrony wzroku to:01.01 - kierujący ma nosić w trakcie jazdy okulary. 01.02 oznacza soczewki kontaktowe. 01.03 to szkła ochronne, 01.04 oznacza szkło matowe, 01.05 zobowiązuje do noszenia przepaski na oko, 01.06 daje wybór - okulary lub soczewki kontaktowe.

Reklama

Okulary do samochodu. Najważniejsze funkcje

Przed wyborem okularów do jazdy samochodem warto poznać kilka pojęć takich jak filtr UV, polaryzacja, antyrefleks i powłoka hydrofobowa, ale także stopień przyciemnienia.

Filtr UV w okularach do samochodu

Filtr UV ma za zadanie chronić oczy przed wpływem szkodliwych promieni ultrafioletowych. Eksperci zalecają, by zarówno w okularach korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych stosować szkła z filtrem UV400, który blokuje 100 proc. szkodliwych promieni UVA oraz UVB. Oznaczenie 400 odnosi się do długości fali UVA, która sięga 400 nanometrów.

Powłoka antyrefleksyjna to podstawa w okularach dla kierowcy

Uszlachetnienie soczewki okularów korekcyjnych powłoką antyrefleksyjną to bardzo dobry pomysł. To powłoka, która minimalizuje odbicia światła od powierzchni soczewki. Te negatywne zjawiska świetlne przyspieszają męczenie się oczu i poprawiają kontrast widzenia.

Warstwa hydrofobowa a okulary do samochodu

Ten dodatek docenimy szczególnie podczas jazdy w niskich temperaturach. Warstwa hydrofobowa sprawia, że okulary są znacznie mniej podatne na zaparowanie. A to oznacza lepszą widoczność - rzecz konieczną w przypadku prowadzenia samochodu.

Okulary przeciwsłoneczne do auta

Przede wszystkim - niezbyt ciemne, tzn. takie, które przepuszczają wystarczającą ilość światła. Parametr ten określa się w pięciostopniowej skali VLT (Visible Light Transmission). Kierowcom zaleca się stosowanie okularów z kategorii co najwyżej trzeciej, tzn. przepuszczających między 8 a 18 proc. światła.

Dodatkowo, do elementów z listy powyżej warto dodać jeszcze filtr polaryzacyjny. Chroni on oczy przed dużą intensywnością światła. Zredukuje odblaski, wzmocni kolorystykę i sprawi, że obraz za okularami stanie się bardziej krystaliczny. Wybierając okulary do prowadzenia samochodu warto zwrócić uwagę, żeby nie były zbyt ciężkie i nie odciskały się na nosie. Nie powinny mieć grubych ramek, które mogłyby ograniczyć pole widzenia. 

A jeśli jeździmy często nocą, można rozważyć zakup dodatkowej pary okularów w żółtymi soczewkami. Działają one rozjaśniająco i zwiększają ostrość widzenia. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: okulary przeciwsłoneczne | porady dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy