Reklama

Jak oszczędzić na aucie kilkaset zł? To proste sztuczki

Podpowiadamy, jak w prosty sposób można oszczędzić na wydatkach, które ponosi większość kierowców.

Tankuj tanie paliwo na markowej stacji

Reklama

Tankuj np. w środy na LUKoil. Obecnie jest tam promocja - w środy paliwo kosztuje aż o 20 groszy na litrze mniej. Warto wyszukać w okolicy stacje przymarketowe, samoobsługowe, czy po prostu tanie, bo różnice w cenie litra paliwa potrafią być spore. Rocznie przy przebiegu zaledwie 12 tys. km różnica 20 gr daje oszczędność 200 zł.

Myj samochód naprawdę tanio

Mycie na myjni bezdotykowej jest z zasady tańsze niż w automatycznej. Normalna cena to 1 zł za 35-40 s mycia. Ale np. na stacjach BP myjnie bezdotykowe Ehrle pracują już 45 s za złotówkę, a można też znaleźć myjnie, w których złotówka wystarczy aż na 55 s. Na takich myjniach uda się umyć autoza 4 zł, podczas gdy na automatycznych zwykle kosztuje to 12-14 zł. Przy myciu raz w miesiącu daje to roczną oszczędność ok. 100 zł.

Porównuj koszt ubezpieczenia

Wykorzystując internetową porównywarkę ubezpieczeń można znaleźć ofertę tańszą nawet o kilkaset złotych zł. Np. dla mieszkańca Poznania kupującego OC+AC dla 5-letniego VW Passata i mającego 60 proc. zniżek, przy użyciu wyszukiwarki ipolisa.pl udało się znaleźć pakiet za 1666 zł zamiast 2172 zł. Dało to oszczędność aż 506 zł.

Kup przyzwoity olej w rewelacyjnej cenie

Bardzo atrakcyjną ofertą jest półsyntetyczne olej Genuine GM, dostępny zarówno w internecie, jak i w niektórych hurtowniach (np. AD Polska). Za opakowanie 4-litrowe płaci się ok. 60 zł. Dla porównania ta sama ilość produktu renomowanego producenta (np. Mobil) o zbliżonych parametrach kosztuje ok. 150 zł.

Kasuj samodzielnie błędy w aucie z LPG

Za tzw. usunięcie błędów, często zdarzających się np. w aucie z mniej zaawansowaną instalacją LPG, trzeba zapłacić w warsztacie jednorazowo przynajmniej 50 zł. Tymczasem za 15 zł można ściągnąć na smartfona pełną wersję programu, który potrafi to zrobić, np. Torque. Jednorazowo trzeba też zainwestować 55 zł w interfejs OBDII-Bluetooth, ale wydatek szybko się zwróci. Bez trudu zaoszczędzić można rocznie 50 zł

Wybierz tanie opony dobrego producenta

Do używanego auta miejskiego, kompaktowego czy klasy średniej (rozmiary do 16 cali) można kupić ogumienie Diplomat, tańsze od niektórych chińskich opon. Test "Motoru" dowiódł jakości Diplomatów. Wytwarzane są one na zlecenie hurtowni Handlopex przez Goodyear. Na komplecie letnich opon 195/65 R15 zaoszczędzi się ok. 100 zł w stosunku do chińskiego ogumienia.

Elementy hamulców kupuj przez internet

Markowe tarcze hamulcowe do auta kompaktowego kosztują nawet po 250 zł za sztukę. Nie rezygnując z jakości można kupić identyczny towar przez Allegro. Przy zestawie tarcze+klocki łatwo zaoszczędzić 100-300 zł, co przekłada się na roczną oszczędność na poziomie ok. 100 zł.

Ogranicz koszty serwisu klimatyzacji

Przy szczelnym układzie wystarczy uzupełnianie czynnika co 2-3 lata zamiast co roku. Jeżeli będzie się pamiętać o włączaniu klimatyzacji zimą, to kompresor będzie smarowany i nic złego się nie stanie. W ten sposób co rok zaoszczędzisz 60 zł.

tygodnik "Motor"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje