Reklama

Indeks prędkości opony. H, V czy T – jak dobrać ogumienie do auta?

Zakup nowych opon do samochodu to niemały wydatek. Kierowcy przed dokonaniem wyboru sprawdzają wiele parametrów ogumienia. Do często pomijanych aspektów należy indeks prędkości opony. H, V czy T? Jak dobrać ogumienie do auta, aby spełniało kryteria wskazane przez producenta samochodu?

Co to jest indeks prędkości opony

Najczęściej brane pod uwagę parametry opon to szerokość, profil oraz średnica. Dane te łatwo znaleźć na oznaczeniu wybranego modelu opony. Poza tymi parametrami producenci ogumienia podają indeks prędkości w postaci umieszczonej na ścianie bocznej litery. Co to jest indeks prędkości opony?

Wartość indeksu określa się w wyniku przeprowadzonych testów laboratoryjnych. W czasie ich trwania opona porusza się z symulatorami obciążenia ze stałą prędkością przez 10 minut. Po upływie tego czasu prędkość opony jest zwiększana o 10 km/h i utrzymuje się ją przez kolejne 10 minut, a następnie proces ulega dalszemu przyspieszaniu. Indeks prędkości opony wskazuje maksymalną prędkość, z jaką pojazd może bezpiecznie się poruszać. 

Reklama

Jakie są indeksy prędkości na oponie?

Litery znajdujące się w oznaczeniu ogumienia wskazują bezpieczną prędkość poruszania się pojazdu. Jakie są indeksy prędkości na oponie?

Litery alfabetu wykorzystywane w oznaczeniu ogumienia mają przyporządkowany indeks prędkości opony. Najmniejszą wartość ma indeks A, który pozwala poruszać się z prędkością jedynie 5 km/h. Z kolei najwyższy indeks oznaczony jest literą Y i pozwala osiągać prędkość 300 km/h. 

Oto zestawienie indeksów prędkości opon, które są najczęściej stosowane w samochodach osobowych, wraz z ich maksymalnymi dopuszczalnymi prędkościami:

  • S - do 180 km/h,
  • T - do 190 km/h,
  • U - do 200 km/h,
  • H - do 210 km/h,
  • V - do 240 km/h,
  • Z - ponad 240 km/h,
  • W - do 270 km/h
  • Y - do 300 km/h. 

Jak dobrać indeks prędkości opon do samochodu?

Wybór ogumienia o odpowiednich dla pojazdu parametrach zapewnia komfortową i bezpieczną jazdę. Jak dobrać indeks prędkości opon do samochodu?

Ważnym czynnikiem jest wartość indeksu prędkości opony wskazanego przez producenta pojazdu, na którym zamontowane ma zostać nowe ogumienie. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, na tabliczce znamionowej lub w specyfikacji pojazdu na stronach internetowych producenta.

Pomocne mogą okazać się też sklepy internetowe handlujące oponami, które dobierają ogumienie dla wskazanego modelu samochodu.

W przypadku opon letnich niedozwolony jest montaż ogumienia o niższym indeksie prędkości niż ten wskazany przez producenta pojazdu. Parametr ten ustala się na podstawie maksymalnej prędkości osiąganej przez samochód. 

Z kolei ogumienie zimowe może charakteryzować się niższym indeksem prędkości opony, ale informacja na ten temat musi być umieszczona w widoczny dla kierowcy sposób. Dzięki temu będzie on wiedzieć, jaka jest maksymalna prędkość jazdy, gdy w aucie zamontowane są takie zimówki.

Indeks prędkości opony to istotny parametr, nie należy go lekceważyć. Niewłaściwy dobór ogumienia negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Powoduje nie tylko szybsze zużycie opon, lecz także gorszą trakcję, przyczepność oraz dłuższą drogę hamowania. Jazda z dużą prędkością obciążonym pojazdem może doprowadzić nawet do pęknięcia opony, co często prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Nie należy również przesadzać z zakupem ogumienia o większym indeksie prędkości opony niż ten przewidziany przez producenta pojazdu. Nie przyniesie to żadnych korzyści, a komfort jazdy zostanie ograniczony.

Opony o wysokim indeksie prędkości mają wzmocnioną konstrukcję, co sprawia, że zazwyczaj są znacznie twardsze.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opony samochodowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy