Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu? Są sposoby, żeby zaoszczędzić

W 2024 roku pojawiły się nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdu. Warto wiedzieć, jakie dokumenty przygotować do rejestracji oraz gdzie rejestruje się auta i ile to kosztuje. Podpowiadamy też, na czym można zaoszczędzić.

Od 1 stycznia 2024 roku nowy właściciel każdego pojazdu ma 30 dni na jego przerejestrowanie. Inaczej grozi mu mandat - od 500 do 1000 zł, a jeśli minie więcej niż 180 dni od upłynięcia ustawowego terminu rośnie on o 100%. Dlatego nie warto zwlekać z papierologią, szczególnie, że nie jest ona bardzo skomplikowana.

Jakie dokumenty potrzebne są do rejestracji auta?

Po pierwsze, najczęściej ze strony właściwego urzędu (starostwa lub urzędu dzielnic), można ściągnąć i wypełnić wniosek o rejestrację. Niezbędny będzie też oczywiście dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport (jeśli właściciel jest osobą fizyczną) lub odpis z KRS (jeśli właściciel jest osobą prawną). Urzędnicy będą chcieli też zobaczyć dowód własności pojazdu - umowę sprzedaży, umowę darowizny, fakturę lub orzeczenie sądu. Do tego należy zabrać dokumenty rejestracyjne, jeśli pojazd był wcześniej rejestrowany, konieczne będzie też zaświadczenie z badania technicznego, jeśli w dowodzie rejestracyjnym nie ma zapisu o aktualnym terminie kolejnego badania technicznego. 

Reklama

Do tego polisa OC i ewentualnie pełnomocnictwo, jeśli wniosek składa ktoś w naszym imieniu (dodatkowa opłata 17 zł). W przypadku aut używanych trzeba jeszcze wziąć stare tablice rejestracyjne i stary dowód, a jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy konieczne będą też dokumenty przetłumaczone przez tłumacza i dowód opłacenia akcyzy (jeśli auto jest z UE) lub cła (spoza UE).

Gdzie zarejestrować samochód?

Pojazd rejestruje się w wydziale komunikacji danego starostwa powiatowego, w urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy. Nie musi być to miejsce, w którym jesteś zameldowany, wystarczy odpowiedni z uwagi miejsce zamieszkania urząd. Tylko firmy muszą rejestrować pojazdy zgodne w starostwie, które są właściwe dla siedziby przedsiębiorstwa.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

W dużym skrócie? To zależy. Od 31 października 2022 roku nie trzeba np. zmieniać tablic rejestracyjnych zgodnie z zapisem w ustawie Prawo o ruchu drogowym: "Składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz utrzymane w należytym stanie i czytelne". Oznacza to, że jeśli tablice na aucie, które przerejestrowujesz są zgodne z aktualnym wzorem, niezniszczone i pasuje ci zachowanie dotychczasowych numerów, nie musisz ubiegać się o nowe. A to oznacza, że oszczędzasz 80 zł. 

Jeśli tylko przerejestrowujesz pojazd i zachowujesz tablice nie potrzebujesz pozwolenia czasowego, więc łącznie płacisz tylko 66,50 zł bowiem pozostałych opłat nie da się uniknąć: 54 zł zapłacimy za dowód rejestracyjny, 12,50 za nalepkę legalizacyjną. Dla aut nowych/używanych, w przypadku których w grę wchodzi zmiana tablic wydaje się jeszcze pozwolenie czasowe (13,50 zł), a za nowe tablice zapłacimy 80 zł. W pełnym pakiecie daje to 160 zł. Trzeba też pamiętać, że dla niektórych aut z zagranicy trzeba będzie wykonać dodatkowe badanie techniczne za 98 zł.

Nadal 1000 zł opłaty pobierają urzędy za wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych, w tym wypadku łączna kwota za rejestrację to 1080 zł. Rejestracja pojazdu zabytkowego kosztuje natomiast łącznie 180 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rejestracja samochodu | przerejestrowanie samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy