Ile kosztuje prawo jazdy na motor? To zależy

Prawo jazdy kategorii A daje uprawnienia do tego, by poruszać się po drogach motocyklami wszelkiej maści. Koszt wyrobienia prawa jazdy na motocykl zależy od miejsca kursu, a także od tego, czy osoba zdająca ma już inne uprawnienia.

Koszty wyrobienia prawa jazdy na motor znacznie wzrosły i niektórzy mogą przeżyć cenowy szok. Są one jednak i tak niższe od tych, które trzeba ponieść w przypadku chęci zdobycia prawa jazdy na samochód. Wszystko zależy od danego ośrodka, w którym uczymy się do egzaminu oraz tego, czy mamy już inne uprawnienia - kategorii A2.

Kiedy można zrobić prawo jazdy na motor?

W przypadku samochodów osobowych sprawa jest jasna - egzamin można zdawać po ukończeniu 18 lat. Tak wcześnie nie można zdobyć prawa jazdy kategorii A. Dolna granica wieku dla kogoś, kto nie ma prawa jazdy A2 wynosi aż 24 lata. Jest opcja, żeby zdobyć uprawnienia wcześniej. Trzeba zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A2 (na motocykl z silnikiem o o mocy do 25 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg), co jest możliwe w wieku 18 lat. Wtedy, po dwóch latach, czyli najwcześniej w wieku 20 lat, możemy ubiegać się o prawo jazdy kat. A. Do egzaminu szybciej dopuszczeni są też żołnierze kierujący pojazdami Sił Zbrojnych (18 lat). Każdy ubiegający się o uprawnienia musi zdobyć numer Profilu Kandydata na Kierowcę - stosowny wniosek, bezpłatnie, należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania. Przypomnijmy, że prawo jazdy kategorii A pozwala prowadzić każdy typ motocykla.

Reklama

Jak wygląda szkolenie na motocykl?

Zajęcia można rozpocząć trzy miesiące przed 24 urodzinami. Część teoretyczna odbywa się albo stacjonarnie albo online. Trwa trzydzieści godzin, dwadzieścia godzin zajmuje z kolei część praktyczna, czyli jazda po placu manewrowym i w ruchu ulicznym. Z pierwszej części zwolnieni są ci, którzy posiadają już uprawnienia kat. A2. W ich wypadku część praktyczna trwa o połowę krócej. W ramach kursu przyszli motocykliści mają zajęcia zarówno na placu manewrowym jak i na ulicach. Uczą się także tego, jak udzielać pierwszej pomocy.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor i kurs?

Ceny kursów różnią się w zależności od miejsca jego przeprowadzenia. W większych miastach ceny dochodzą do nawet 2900 zł (połowę tego zapłacą posiadacze uprawnień kategorii A1 i A2). W mniejszych ośrodkach ceny za kurs są o kilkaset złotych niższe i mogą startować od około 2000 zł. Do kosztów trzeba doliczyć także opłatę za egzamin teoretyczny (50 zł) i praktyczny (200 zł). Opłata za wydanie prawa jazdy to 100 zł 50 gr, a przecież nie można zapominać także o badaniu lekarskim (około 200 zł) oraz wykonaniu aktualnego zdjęcia do dokumentu.

Jak wygląda egzamin na motocykl?

Aby zdobyć upragnione prawo jazdy, trzeba pokonać dwa etapy: egzamin teoretyczny i praktyczny. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut, podczas których sprawdzana jest znajomość przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznej jazdy. Trzeba odpowiedzieć na 32 pytania - 20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej. Aby pomyślnie zdać egzamin, należy uzyskać co najmniej 68 punktów z 74 możliwych.

Kolejny etap to egzamin praktyczny składający się z dwóch części. Po zaliczeniu placu manewrowego kandydat wyrusza na ulice miasta, gdzie będzie musiał radzić sobie w różnych warunkach ruchu drogowego. Egzamin w ruchu drogowym trwa co najmniej 25 minut.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama