Ile kosztuje badanie techniczne motocykla w 2024 roku?

Jak większość pojazdów, które poruszają się po drogach, motocykl musi przechodzić okresowe badanie techniczne. Jak taki przegląd wygląda i ile trzeba za niego zapłacić w 2024 roku? Sprawdzamy także, czy ceny przeglądów wzrosną.

Przegląd techniczny motocykla to obowiązkowy element eksploatacji każdego jednośladu. Regularne badanie pozwala na sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i upewnienie się, że jego użytkowanie jest bezpieczne. W 2024 roku koszt przeglądu motocykla pozostaje niezmieniony i wynosi 62 zł.

Opłaty za badanie techniczne motocykla

Obecnie za badanie techniczne motocykla płacimy 62 zł. Opłatę za badanie techniczne należy uiścić przed rozpoczęciem badania.

Gdzie wykonać badanie techniczne motocykla?

Badanie techniczne motocykla można wykonać na dowolnej stacji kontroli pojazdów (SKP), która posiada uprawnienia do badania motocykli. Listę SKP można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury.

Reklama

Kiedy należy wykonać badanie techniczne motocykla?

Pierwsze badanie techniczne motocykla należy wykonać po 3 latach od daty pierwszej rejestracji. Kolejne badania należy wykonywać co roku. Oczywiście, tyczy się tylko nowych motocykli, używane, niezależnie od rejestracji, trzeba sprawdzać co roku.

Badanie techniczne motocykla składa się z kilku etapów:

 • Sprawdzenie dokumentów
 • Badanie stanu technicznego pojazdu
 • Wpis do CEPiK

Badanie stanu technicznego pojazdu obejmuje:

 • Sprawdzenie oświetlenia
 • Sprawdzenie hamulców
 • Sprawdzenie układu kierowniczego
 • Sprawdzenie opon
 • Sprawdzenie silnika
 • Sprawdzenie układu wydechowego
 • Działanie klaksonu
 • Stan ramy
 • Naciąg i stan łańcucha

Jeśli motocykl spełnia wszystkie wymagania techniczne, badanie techniczne zostanie zakończone pozytywnie.

Co zrobić, jeśli motocykl nie przejdzie badania technicznego?

Jeśli motocykl nie przejdzie badania technicznego, diagnosta wyda kartę z informacją o stwierdzonych usterkach. Właściciel motocykla ma 14 dni na naprawę usterek i ponowne przedstawienie pojazdu do badania technicznego. Po naprawieniu usterki należy pojechać raz jeszcze na przegląd, najlepiej na tę samą stację, co wcześniej - wtedy zapłacimy tylko za sprawdzenie wcześniej wadliwego elementu, a nie za cały przegląd.

Brak ważnego badania technicznego motocykla - konsekwencje

Jazda motocyklem bez ważnego badania technicznego jest nielegalna i wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji. Oto, co może się wydarzyć, jeśli motocyklista zostanie zatrzymany przez policję:

Mandat: Funkcjonariusz może nałożyć mandat w wysokości od 1500 do 3000 zł.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego: W przypadku, gdy termin badania minął już dawno, policja może zatrzymać dowód rejestracyjny.

Odholowanie motocykla: Jeśli motocykl stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego, może zostać odholowany na koszt właściciela.

Utrudnienia w uzyskaniu odszkodowania: W razie wypadku, brak ważnego badania technicznego może utrudnić lub uniemożliwić uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia OC.

Podwyżki opłat za badanie techniczne w 2024 roku?

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, trwają analizy tego, ile ma wynieść podwyżka badania technicznego, dla przypomnienia koszt przeglądu jest identyczny od 20 lat. Jak powiedział Rafał Jaśkowski, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, jest za wcześnie, by mówić o konkretnych kwotach. Sami diagności, na których ciąży przecież spora odpowiedzialność, twierdzą, że koszt mógłbym wynosić około 250 zł (zamiast niecałych 100 zł teraz - ceny dotyczą samochodów).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle | przegląd techniczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy