Idzie zima, a ty bez prawa jazdy? I tak możesz jeździć samochodem

Podczas zimowych przymrozków wiele osób szuka alternatywy dla przemieszczania się pieszo lub komunikacją miejską. Szczególnie zainteresowane są osoby nie posiadające uprawnień do jazdy. Sprawdzamy, jakimi samochodami można jeździć bez konieczności posiadania prawa jazdy. Warto dowiedzieć się, jakie wymogi trzeba spełnić, żeby poruszać się zimą w komfortowych warunkach.

Okazuje się, że rower nie jest jedynym środkiem lokomocji dla osób bez prawa jazdy. Często w internecie można znaleźć ogłoszenia o sprzedaży pojazdów z hasłem "samochód bez prawa jazdy".

Jest bardzo często jest to zwykły chwyt reklamowy, ponieważ sam dowód osobisty nie wystarczy, żeby prowadzić taki pojazd. Jednocześnie nie trzeba też przechodzić żmudnego procesu uzyskiwania uprawnień kategorii B.

Samochód bez prawa jazdy - co to jest?

Samochód bez prawa jazdy to mikrosamochód (microcar). Jest to pojazd, który nie wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie można prowadzić takiego mikrosamochodu wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Oprócz tego trzeba spełniać kilka określonych warunków.

Reklama

Taki pojazd musi spełnić odpowiednie parametry techniczne. Ustawa o kierujących pojazdami dokładnie precyzuje, że prawo jazdy kategorii B nie jest potrzebne, żeby prowadzić czterokołowce lekkie i ciężkie.

Czterokołowiec lekki to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja uniemożliwia mu rozwinięcie prędkości powyżej 45 km/h.

Natomiast czterokołowiec ciężki to pojazd przystosowany do przewozu osób lub ładunku. Charakterystyczne są dla niego masa własna do 400 kg w przypadku przewozu osób i 550 kg w przypadku przewozu rzeczy. 

W przypadku wątpliwości, czy dany pojazd zalicza się do jednej z powyższych grup jest świadectwo homologacji. Unijna homologacja dla czterokołowców lekkich to L6e, a dla czterokołowców ciężkich L7e.

Przy okazji warto mieć na uwadze pewne ograniczenia związane z tego typu pojazdami:

  • Brak możliwości poruszania się czterokołowcem po autostradach i drogach ekspresowych,
  • Ograniczenie prędkości do 40 km/h, jeżeli pasażerem czterokołowca jest dziecko w wieku do 7 lat.

Mam 18 lat, jaki samochód mogę prowadzić?

Samo uzyskanie pełnoletności nie wystarczy, żeby móc prowadzić mikrosamochód. Osoba, która ukończyła 18. rok życia, może bez żadnych uprawnień kierować jedynie:

  • rowerem (w tym rowerem napędzanym silnikiem elektrycznym 48 V, o mocy 250 W i prędkości do 25 km/h),
  • wózkiem rowerowym,
  • pojazdem zaprzęgowym.

W przypadku mikrosamochodów nie będzie potrzebne prawo jazdy kategorii B, ale są wymagane inne uprawnienia.

Jakie uprawnienia są potrzebne do jazdy mikrosamochodem?

Żeby kierować czterokołowcem lekkim (oraz motorowerem) trzeba uzyskać następujące kategorie prawa jazdy: AM, A1, A2, A, B1 i wyższe. Kurs na prawo jazdy kategorii AM obejmuje 5 godzin teorii i 5 godzin nauki praktycznej - jazdy czterokołowcem.

Natomiast do kierowania czterokołowcem ciężkim trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B1 lub wyższej. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które odbyły kurs obejmujący 30-godzinne szkolenie teoretyczne i 30-godzinne szkolenie praktyczne.

Dopiero uzyskanie wyżej wymienionych uprawnień pozwala wsiąść za kółko mikrosamochodu. Nie warto robić tego bez kategorii AM lub B1, ponieważ prowadzenie samochodu bez prawa jazdy (czyli bez posiadania stosownych uprawnień) to wykroczenie. Grozi za nie mandat w wysokości nawet 5000 zł.

Czytaj także: Tej zimy na kierowców mogą posypać się kary

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochód | mikrosamochód | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy