Handlarze lubią ukrywać to miejsce. Nie kupuj auta, dopóki go nie sprawdzisz

Kupno używanego samochodu to niezmiennie coś, do czego powinniśmy podchodzić z dużą ostrożnością. Szczególnie, gdy interesuje nas pojazd oferowany przez zawodowego handlarza samochodami. Jedną z podstawowych czynności, jakie trzeba wykonać, jest sprawdzenie numeru VIN.

Co to numer VIN?

Każdy chyba słyszał określenie "numer VIN", ale nie każdy wie, co się pod nim kryje. Jest to Vehicle Identification Number, czyli Numer Identyfikacyjny Pojazdy i nadawany jest indywidualnie każdemu pojazdowi podczas produkcji. Ponieważ oznaczenie jest unikalne, pozwala na sprawdzenie wielu informacji na temat przeszłości auta.

Doskonale wiedzą o tym nieuczciwi handlarze, którzy albo nie chcą podawać VIN-u, albo podają błędny lub należący do innego egzemplarza, którego stan i historia nie budzą zastrzeżeń. Trzeba o tym pamiętać podczas oględzin i sprawdzić, czy podany nam przed przyjazdem numer, na podstawie którego dokonaliśmy wstępnej weryfikacji pojazdu, rzeczywiście dotyczy interesującego nas samochodu.

Reklama

Jak znaleźć numer VIN w samochodzie?

Często numer VIN można znaleźć pod przednią szybą (patrząc z zewnątrz), ale to nie "prawdziwy" VIN, a tylko jego kopia, mająca ułatwić sprawdzenie numery. Ten świadczący o autentyczności danego egzemplarza pojazdu musi być umieszczony na stałym elemencie samochodu. Zwykle można go spotkać w następujących miejscach:

  • przegroda czołowa,
  • kielich przedniego zawieszenia,
  • szkielet karoserii
  • rama

Numer VIN na pojeździe powinno się sprawdzić z danymi, które znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym (rubryka E). Może okazać się na przykład, że został on źle wpisany, co trzeba będzie wyjaśnić w urzędzie komunikacji.

Jak odczytać numer VIN?

Numer VIN składa się z 17 znaków - cyfr i liter (z wyłączeniem liter: I, O, Q), które podzielono na trzy sekcje:

  • sekcja VMI - znaki na pozycjach 1-3 określają region geograficzny i kraj pochodzenia oraz producenta samochodu. W tym zakresie producent musi się kierować wytycznymi odpowiedniego urzędu.
  • sekcja VDS - znaki na pozycjach 4-9, na których producenci według indywidualnych ustaleń kodują typ pojazdu, jego dane techniczne i charakterystykę. Na dziewiątym miejscu znajduje się znak kontrolny, dzięki któremu sprawdza się poprawność numeru VIN.
  • sekcja VIS - znaki na pozycjach 10-17, które składają się na numer identyfikacyjny konkretnego egzemplarza. Ich znaczenie jest ustalane indywidualnie przez producenta.

Jakie informacje są zakodowane w numerze VIN?

Numer VIN pozwala naprawdę sporo dowiedzieć się o danym samochodzie. Są w nim zakodowane następujące informacje:

  • marka i model auta,
  • rok produkcji,
  • miasto produkcji,
  • rodzaj nadwozia,
  • typ silnika,
  • opcje wyposażenia.

Jak sprawdzić historię samochodu na podstawie numeru VIN?

VIN można rozkodować przy użyciu różnych stron i narzędzi dostępnych w internecie. Większość z nich jest płatna, a na darmowych serwisach często są pokazywane nieprawdziwe informacje. Dlatego najpewniejszym miejscem do sprawdzenia numeru VIN jest autoryzowany serwis. Sześć ostatnich cyfr numeru VIN zawiera Informacje na temat wyposażenia samochodu. Dzięki temu można sprawdzić fabryczne wyposażenie samochodu. Trzeba mieć tylko dostęp do bazy danych z wyprodukowanymi pojazdami - można to zrobić w ASO lub skorzystać z płatnych dekoderów VIN dostępnych w internecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: numer VIN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy