Dokąd obowiązują znaki zakazu zatrzymywania się i zakazu postoju?

Dwa bardzo podobne, ale różniące się znaczeniem znaki, które wielu kierowcom mogą sprawiać kłopot – znak B-35 i B-36, czyli zakaz postoju i zakaz zatrzymywania się – są powszechne na polskich drogach. Czy zakaz postoju dotyczy pobocza, czy znak zakazu zatrzymywania się odwoływany jest przez następne skrzyżowanie – te i inne pytanie zadają polscy kierowcy.

Czym różni się postój od zatrzymania? Kierowcy się gubią
Czym różni się postój od zatrzymania? Kierowcy się gubiąAdam Burakowski/REPORTEREast News

Co oznacza znak zakazu B-35?

Postój, według zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, to “unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę". Znak B-35, czyli zakaz postoju (tarcza z jedną skośną czerwoną kreską), oznacza, że w danym miejscu można zatrzymać się na nie dłużej niż minutę, chyba, że odpowiednia tabliczka zezwala na dłuższe zatrzymanie (np. 15 minut czy w weekendy). Zakaz postoju obowiązuje po tej stronie drogi, po której się znajduje. Ale uwaga - jeśli za znakiem postoju dostrzegamy miejsca parkingowe, które są odpowiednio oznakowane (np. liniami poziomymi) czy znakiem “parking", to parkowanie jest możliwe.

Co odwołuje znak zakazu postoju? Co do zasady najbliższe skrzyżowanie. Pamiętajmy, że nie każde przecięcie dróg jest skrzyżowaniem, na co należy zwrócić uwagę - na przykład droga polna z drogą publiczną skrzyżowaniem zwykle nie są. Oprócz skrzyżowania, znakiem, który odwołuje znak zakazu postoju jest tabliczka T-25c, czyli strzałka skierowana w dół. Z kolei tabliczka T-25b (strzałka z grotami po obu stronach) oznacza, że zakaz postoju obowiązuje zarówno przed jak i za znakiem. Jest jeszcze strzałka z grotem skierowanym w górę (T-25a), która informuje kierowców, że zakaz postoju jest ważny za znakiem. Przepisy precyzują, że zakaz postoju dotyczy nie tylko pojazdów mechanicznych, ale również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy.

Na znaku B-35 lub na tabliczce poniżej pojawiają się konkretne informacje dotyczące długości postoju.Wojciech TRACZYK/East NewsEast News

Postój trwający nie dłużej niż minutę możliwy jest blisko prawej krawędzi jezdni lub nawet na chodniku (pamiętając o zachowaniu co najmniej 1,5 m przestrzeni dla pieszych), a na terenie niezabudowanym – poza pasem ruchu. Według przepisów zakaz postoju nie jest odwoływany ani przez znak “koniec wszystkich zakazów" (dotyczy on ograniczeń prędkości czy zakazu wyprzedzania) ani też przez skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.

Jaki mandat za znak B-36 i B-35?

W miejscach, gdzie unieruchomienie pojazdu, niewynikające z warunków drogowych lub ruchu, mogłoby stwarzać zagrożenie lub utrudniać przepływ pojazdów, stosuje się znak B-36 - zakaz zatrzymywania się (symbolizowany przez dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle). Istnieją jednak wyjątki od tego zakazu - pod znakiem może być umieszczona tabliczka informująca o wyłączeniach, np. w weekendy lub w innym określonym przedziale czasowym.

Czy znak B-36 (tak jak B-35) obowiązuje również na chodniku? Tak, ponieważ chodnik, podobnie jak jezdnia czy pobocze, jest według przepisów częścią drogi. Zakaz zatrzymywania się dotyczy zatem tej strony drogi, po której znak jest ustawiony i tak jak zakaz postoju, odwoływany jest przez najbliższe skrzyżowanie.

Warto również przypomnieć, że znak zakazu zatrzymywania się nie jest stosowany w miejscach, gdzie parkowanie jest z zasady zabronione, takich jak skrzyżowania czy przejścia dla pieszych. Zakaz nie obejmuje unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków drogowych lub przepisów - na przykład w przypadku awarii pojazdu. W takim przypadku policjant nie wystawi mandatu, jednak konieczne jest jak najszybsze usunięcie pojazdu z miejsca objętego zakazem. Za parkowanie na zakazie postoju lub zakazie zatrzymywania się należy się mandaty w wysokości 100 zł oraz jeden punkt karny.

JAECOO 7 już w Polsce. Z tą ceną i wyposażeniem to będzie hitInteria.plINTERIA.PL