Dlaczego wieczorem warto parkować przodem w kierunku wschodnim?

Kierowcy mają proste sposoby na każdą bolączkę związaną z eksploatacją samochodu. Jednym z nich jest ustawianie samochodu tak, by jego przód był skierowany w kierunku wschodnim.

Warto świadomie dobierać kierunek, w którym parkujemy
Warto świadomie dobierać kierunek, w którym parkujemy123RF/PICSEL

To jeden ze najstarszych i najprostszych trików związanych z użytkowaniem samochodu. Wielu kierowców, parkując samochód, zwraca uwagę na to, w jakim kierunku znajduje się przednia szyba.

Parkowanie w kierunku wschodnim a mroźne poranki

Ma to znaczenie w czasie jesiennych i zimowych mroźnych poranków. Zaparkowanie samochodu w kierunku wschodnim sprawi, że poranne promienie słoneczne ogrzeją przednią szybę i ułatwią usuwanie z niej lodu czy szronu. Nocne przymrozki to kwestia kilku tygodni, ale już dziś warto pamiętać o tej starej metodzie kierowców, bo nawet jeśli nad ranem przednia szyba naszego auta nie będzie pokryta warstwą szronu, to poranne promienie słoneczne nagrzeją wnętrze naszego auta.

Zamarznięte szyby - co warto mieć ze sobą

O czym warto pamiętać, gdy nadejdą przymrozki? O tradycyjnych metodach odmrażania szyby. Podstawowym zestawem są zmiotka i skrobaczka, które warto wozić w samochodzie. Kosztują niewiele, a pozwalają w szybki sposób oczyścić powierzchnię szyby, a tym samym ułatwić usuwanie szronu lub lodu.

W przypadku większych mrozów warto skorzystać z odmrażaczy chemicznych. Jest to specjalny płyn w sprayu, który rozpuszcza lód. Po spryskaniu powierzchni można za pomocą kilku ruchów skrobaczki oczyścić szybę lub reflektor z lodu. Środek można wykorzystać również do usunięcia lodu z uszczelek.

Zamarznięte szyby - alternatywne sposoby

Jednym ze starych sposobów jest wymieszanie wody z alkoholem. Wystarczy wtedy nanieść taką mieszankę na zamarznięte szyby. Żeby zapobiec zaparowaniu szyb w samochodzie można jeszcze rozprowadzić alkohol po wewnętrznej stronie.

Inną alternatywą jest ocet z wodą w proporcji 3:1. Mieszanka szybko rozmrozi lód i jest dobrym sposobem dla osób, które zostawiają samochód na noc pod chmurką. Wystarczy przetrzeć octem szyby samochodowe na noc, a nie pojawi się tam lód. Ocet powinno się nakładać ostrożnie, żeby nie uszkodzić lakierowanych powierzchni.

Rozwiązaniem awaryjnym i ostatecznością jest letnia woda, która szybko rozkruszy zamarznięty lód. Trzeba tylko uważać, żeby nie miała zbyt wysokiej temperatury, ponieważ można w ten sposób uszkodzić szybę.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas