Czy można wymienić zwykłe żarówki na LED? Uważaj, bo narobisz sobie kłopotów

Na wielu portalach lub w sklepach motoryzacyjnych można znaleźć żarówki LED, które w szybki sposób poprawią i unowocześnią oświetlenie w samochodzie. Niestety, przepisy są w tej kwestii nieubłagane. Użycie takich żarówek zwykle jest niezgodne z prawem, ale są pewne bardzo rygorystyczne wyjątki.

Większość starszych samochodów ma mało wydajne oświetlenie oparte na standardowych żarówkach halogenowych, które nie potrafią zapewnić odpowiedniej widoczności podczas jazdy nocą.

Rozwiązaniem jest zakup zamienników żarówek wykonanych w technologii LED. Dzięki temu można stosunkowo niewielkim kosztem poprawić wydajność oświetlenia. Reflektory z żarówkami LED potrafią emitować wyraźne, białe światło o większej szerokości i długości.  Do tego są bardziej wytrzymałe. Typowy zestaw żarówek LED ma realną trwałość od 1,5 do 3 tys. godzin, czyli kilka razy dłużej niż w przypadku tradycyjnych żarówek.

Reklama

Żarówki LED w reflektorach są nielegalne

Jest tylko jeden problem - zamienniki LED są nielegalne. Wszystko z powodu braku homologacji dla żarówek LED montowanych w reflektorach zaprojektowanych do montażu standardowych żarówek.

Przepisy zabraniają stosowania LED-ów w miejscu zwykłych żarówek, ale tylko w kwestii oświetlenia zewnętrznego. Zakaz dotyczy reflektorów głównych, kierunkowskazów i lamp pozycyjnych.

Jeśli policjant podczas kontroli zauważy przeróbki to zatrzyma dowód rejestracyjny i wystawi mandat. Diagnosta, który wykryje przeróbki w lampach nie zaliczy badania technicznego.

Montaż LED w miejsce starych żarówek jest prosty

Mimo pewnych konsekwencji podczas kontroli drogowej, wielu kierowców ryzykuje i montuje żarówki LED w swoich samochodach. Sam proces podmiany jest bardzo prosty. W miejsce starej żarówki wystarczy wpiąć nową. Jedyną kwestią jest wybór właściwego mocowania w reflektorze.

Czasem mogą się wyświetlić komunikaty o usterkach oświetlenia na desce rozdzielczej. To dlatego, że oświetlenie LED pobiera mniej prądu od tradycyjnych żarówek - do zastąpienia żarówki halogenowej o mocy 55 watów wystarczy LED o mocy ok. 20 watów. Można temu zaradzić montując specjalne adaptery symulujące obecność żarówki. Wystarczy je wpiąć w obwód zasilania. Koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Jak zamontować legalnie oświetlenie LED?

Prawo dopuszcza montaż oświetlenia LED do jazdy dziennej - mogą to być zestawy uniwersalne lub przystosowane do konkretnego modelu. Oprócz tego oszczędne żarówki można stosować w oświetleniu tablicy rejestracyjnej, światła cofania lub montażu LED-owych lampek we wnętrzu auta. Zmodyfikowane oświetlenie podwyższy atrakcyjność pojazdu i poprawi przyjemność z użytkowania.

Zmiana żarówek na LED-y. Czy to ma sens?

Do momentu zmiany przepisów każdy powinien to robić na własną odpowiedzialność. Decydując się na przeróbki warto pamiętać o doborze odpowiednich produktów markowych firm. Tanie diody dostępne na wielu portalach ogłoszeniowych potrafią szybo się przepalać, migać, a do tego świecić w różnych kolorach. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żarówki LED
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama