Co to za przycisk TA lub TP w samochodzie? Może ci się przydać
TA lub TP to symbole na przyciskach, które możemy spotkać w wielu radioodtwarzaczach samochodowych. Co ciekawe, nie są one używane wyłącznie w przypadku urządzeń montowanych w samochodach osobowych, ale także w znacznie większych pojazdach takich jak autobusy czy ciężarówki. To praktyczna funkcja, która w wielu przypadkach może zaoszczędzić nam sporo czasu, ale czasem może powodować też frustrację, zwłaszcza wśród polskich kierowców.
Niezależnie od tego czy na przycisku znajduje się symbol TA (traffic announcement - komunikat drogowy), czy TP (traffic programme - program drogowy), wciśnięcie tego przycisku uruchamia w radiu funkcję wyszukiwania komunikatów na temat ruchu drogowego. Obie funkcje, a właściwie jedna nazwana na dwa różne sposoby połączone są z funkcją RDS, czyli nadawania sygnatur sygnałów radiowych i na ich podstawie rozpoznają rodzaj komunikatu radiowego.
Jeśli jakaś stacja radiowa nadaje w danym momencie komunikat drogowy, radio w naszym samochodzie przełączy się na daną stację, aby przekazać kierowcy informacje na temat potencjalnych korków, utrudnień lub wypadków drogowych. W niektórych samochodach funkcja ma inną nazwę lub ustawia się ją poprzez zmiany na ekranie wyświetlacza - w samochodach grupy VAG może nazywać się na przykład Traffic Info, lub po prostu INFO.
Gdy wciśniesz przycisk TA lub TP w samochodzie, radio zacznie wyszukiwać stacje, które nadają komunikaty drogowe ignorując inne stacje. Gdy znajdzie taką stację przełączy kanał na daną rozgłośnię i umożliwi odsłuchanie komunikatu drogowego.
W wielu radiach funkcja ta działa tymczasowo - przy włączonej funkcji TA/TP będzie przełączać się na daną stację tylko w momencie nadawania komunikatów drogowych - po zakończeniu komunikatu radio wróci do audycji, której słuchaliśmy przed komunikatem.
Funkcja komunikatów drogowych sprawdza się w krajach Europy zachodniej - jest niezwykle popularna w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji, gdzie komunikaty drogowe nadawane są z dużą częstotliwością i pomagają ominąć potencjalne utrudnienia dzięki rozbudowanej sieci dróg szybkiego ruchu. Oprócz samego komunikatu o utrudnieniach radiowcy podpowiadają drogi alternatywne i objazdy dla kierowców, a także możliwy czas trwania utrudnień. W Polsce jest tylko kilka stacji, które regularnie nadają komunikaty drogowe rozpoznawane przez funkcję TA/TP.
System ten jest sukcesywnie wypierany przez spełniające podobną funkcję nawigacje samochodowe, a także takie aplikacje jak Google Maps, które informują nas o utrudnieniach na danej trasie i proponują optymalną drogę objazdową. Monitorowanie ruchu przez nawigację GPS jest szybsze i skuteczniejsze niż komunikaty radiowe, ale wciąż jest wiele osób, które z nawigacji nie kozystają na co dzień.
Czasem kiedy zapomnimy wyłączyć tę funkcję w samochodzie, możemy zostać zaskoczeni przez komunikat drogowy na przykład podczas słuchania muzyki z płyty CD, lub rozmowy telefonicznej przez zestaw głośnomówiący, co bywa irytujące. Po wykryciu komunikatu radio przerwie bowiem odtwarzanie płyty, lub zawiesi rozmowę telefoniczną.
Zdarza się również, że zamiast komunikatu drogowego usłyszymy wtedy pasmo reklamowe, co rzeczywiście może irytować. Warto pamiętać, aby podczas codziennej jazdy na przykład po mieście wyłączać tę funkcję, bowiem większość komunikatów drogowych dotyczy najważniejszych dróg tranzytowych w Polsce - autostrad, ekspresówek i najważniejszych dróg krajowych.