Co oznacza kontrolka EPC i czy można z nią jeździć?
Kontrolka EPC nie występuje w każdym samochodzie, bo nie jest tak standardowe oznaczenie jak na przykład kontrolka ABS-u czy czerwona kontrolka silnika - najczęściej można ją spotkać w pojazdach koncernu VAG. Być może właśnie z tego powodu kierowcy często nie wiedzą, co oznacza EPC i czy jej pojawienie się na tablicy przyrządów oznacza, że trzeba się natychmiast zatrzymać.
Kontrolka EPC (ang. Electronic Power Control) to żółta ikona z symbolem błyskawicy. Jej pojawienie się zwiastuje problemy w układzie elektronicznym pojazdu. Jazda w tym wypadku jest możliwa, ale ignorowanie świecącej kontrolki EPC może przysporzyć problemów.
Kontrolka EPC, w sprawnym samochodzie, zapala się zawsze podczas uruchamiania silnika, ale po chwili gaśnie. Jeśli więc po włączeniu silnika kontrolka zapala się na dłużej lub pojawia się podczas jazdy, można spodziewać się, że w układzie elektronicznym pojazdu doszło do usterki. Aby ją zdiagnozować można skorzystać z urządzenia, które podłącza się do komputera samochodu - koszt takiej usługi w serwisie to zwykle 100-150 zł. Komputer odczyta błędy zapisane w pamięci sterownika silnika i pomoże w zidentyfikowaniu problemu.
Przyczyn zapalenia się kontrolki EPC może być kilka. Jedną z nich jest awaria jednego z czujników - położenia wału korbowego, wałka rozrządu, czujnika temperatury płynu chłodzącego czy czujnika przepustnicy. EPC może też wskazywać na problemy z układem zasilania - na przykład awarię pompy paliwa, nieszczelność w układzie paliwowym, czy zanieczyszczenia w filtrze paliwa.
Możliwe, że doszło też do awarii sterownika silnika lub problemów z przepustnicą, która może być zanieczyszczona lub uszkodzona. Na liście są też problemy z immobiliserem, układem zapłonowym lub wydechowym. Wreszcie, kontrolka EPC może wskazywać na zwykłą awarię oświetlenia. Jak widać, przyczyny mogą być różnorodne, czasem jest ich zresztą kilka na raz.
Najlepiej możliwie szybko udać się do serwisu, aby ten odczytał błąd i zdiagnozował usterkę. Jazda ze świecącą się kontrolką EPC jest możliwa, ale ignorowanie jej to nie jest najlepszy pomysł, bowiem w przyszłości mogą pojawić się poważniejsze problemy - nierówna praca silnika, gaśnięcie czy przegrzanie jednostki napędowej, jeśli powodem jest niesprawny czujnik temperatury płynu.
Z kolei jazda z niesprawnymi światłami stopu może skończyć się kolizją, bo kierowcy jadący za nami nie będą ostrzegani o tym, że hamujemy. Kontrolka EPC może zresztą spowodować na przykład ograniczenie mocy silnika lub uniemożliwia korzystanie ze wszystkich funkcji samochodu. Czasem niemożliwe może być też ponowne włączenie silnika.