Ceny polis OC rosną w zastraszającym tempie! Radzimy, co zrobić, żeby płacić mniej

Za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne trzeba zapłacić średnio o 46% więcej niż przed rokiem. Podpowiadamy, jak znaleźć najtańszą polisę OC.

Kierowca, który kupuje obowiązkową polisę komunikacyjną musi coraz głębiej sięgnąć do kieszeni. Już na koniec pierwszego kwartału roku, w kwietniu średni koszt najtańszego OC wynosił 433 zł - to o 98 zł więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Ceny wzrosły - we wszystkich miastach wojewódzkich są obecnie na najwyższym poziomie od roku. Jeszcze w styczniu 2015 roku za najtańsze OC w Polsce płacono 225 zł, za identyczną polisę w kwietniu trzeba było zapłacić 324 zł - tak wynika z danych przedstawionych przez multiagencję CUK Ubezpieczenia.

Wg najnowszego raportu przedstawionego przez rankomat.pl największe podwyżki nastąpiły jednak dopiero w ostatnich dwóch miesiącach - maju i czerwcu 2016 r. Na koniec pierwszego półrocza 2016 r. płaciliśmy średnio ponad 46% więcej za OC niż w ubiegłym roku. Więcej na temat raportu - tutaj.

Reklama

Nowe wytyczne i podatek

Z czego wynikają podwyżki? Eksperci nie mają wątpliwości, że systematyczne podwyższanie składek obserwujemy od końca 2015 r. Nieco wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła specjalne wytyczne i regulacje mające zapobiegać dotychczasowym manipulacjom przy likwidacji szkód z tytułu OC.

"Zasada jest prosta - wyższe odszkodowania, wyższe składki. Tak więc ingerencja KNF-u w sferze obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych stała się jedną z przyczyn podwyżki cen OC. Ale nie ostatnią" - twierdzi Marcin Szermański z porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat.pl.

Trzeba pamiętać, że od lutego tego roku podatek bankowy muszą płacić również ubezpieczyciele. Jest to 0,44 proc. wartości swoich aktywów w skali roku. Jak każdy podatek, także bankowy jest ostatecznie płacony przez klienta. W tej sytuacji - właściciela samochodu.

Jak na ironię, tylko system BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkody), mimo powszechnej opinii, nie ma wpływu na składki OC. Jak twierdzi Marcin Tyczyński z Polskiej Izby Ubezpieczycieli, BLS nie spowodował ani wzrostu, ani spadku cen ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jest to bowiem usługa, dzięki której firmy mogą ze sobą konkurować nie tylko ceną, ale także jakością obsługi.

Będzie drożej

Niestety, specjaliści z firmy Rankomat.pl nie mają dobrych wieści dla właścicieli pojazdów - szykuje się dalszy wzrost cen ubezpieczeń z powodu kolejnego podatku. Planuje się bowiem reaktywować tzw. podatek Religi, który funkcjonował już w latach 2007-2008. Jeśli zacznie on obowiązywać, każda polisa OC będzie obłożona 12-procentowym obciążeniem, które w całości będzie odprowadzane do budżetu NFZ z przeznaczeniem na leczenie ofiar wypadków drogowych.

Na razie ministerstwo zdrowia prowadzi konsultacje i sonduje rynek. Wprowadzenie podatku jest możliwe najwcześniej w 2017 r. Nie ulega jednak wątpliwości, że i tym razem polisy natychmiast zdrożeją o około 12 proc.

Sposoby na oszczędzanie

Oczywiście, kierowca nie ma wpływu na podwyżki, ale kupując polisę może wybrać najtańszą ofertę. Jak to zrobić? Jest tylko jedna rada na skuteczny zakup najtańszej polisy OC - porównanie składek w jak największej liczbie firm. W przypadku polisy OC, jest to wyjątkowo proste, ponieważ ubezpieczyciel zapewnia tę samą ochronę, a więc tym bardziej nie warto przepłacać. Jeżeli nie zależy nam na dobrowolnych dodatkach, jak np. NNW, assistance czy systemie BLS, to liczy się tylko i wyłącznie najniższa cena.

Obecnie sprawdzanie cen w darmowych porównywarkach ubezpieczeń komunikacyjnych, jak np. rankomat.pl, jest tym bardziej pożądane. Co prawda może być ciężko ze znalezieniem tańszej oferty niż rok wcześniej, mimo wszystko zdecydowanie lepiej jest rozeznać się na rynku ubezpieczeń i wybrać najtańszy wariant.

SPOSOBY NA ZAKUP TANIEJ POLISY

Porównaj ubezpieczenia w internecie

To najprostszy sposób na wyszukanie najtańszej polisy. Ceny pomiędzy poszczególnymi firmami mogą się znacznie różnić. Bez ruszania się z domu można skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej i sprawdzić, ile będzie nas kosztowała polisa. To pozwoli wybrać najtańszego ubezpieczyciela i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na samym OC.

Sprawdź oferty typu direct (telefon, internet)

Warto sprawdzić oferty ubezpieczycieli direct. Nie wymaga to wiele wysiłku. Wystarczy zostawić na stronie internetowej dane kontaktowe, a przedstawiciel firmy zadzwoni z ofertą. Wbrew reklamom, ubezpieczyciele direct nie zawsze są najtańsi, ale i tak warto zainteresować się ich propozycjami.

Odwiedź pośrednika ubezpieczeniowego

Nawet najtańsza oferta telefoniczna może być jeszcze tańsza... u pośrednika. Często brokerzy mają specjalne zniżki dla swoich klientów, wybranych grup zawodowych lub niektórych marek samochodów. Wystarczy "przycisnąć do ściany" agenta ubezpieczeniowego i pokazać mu kalkulację ze strony internetowej - może się okazać, że jego oferta będzie jeszcze tańsza.

Znajdź współwłaściciela ze zniżkami

Sporo można zaoszczędzić, jeśli w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel figuruje osoba (partner, rodzice, rodzeństwo), która ma wysokie zniżki. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy auto kupić na współwłasność ze "zniżkowym" kierowcą lub - mając już pojazd - sporządzić umowę darowizny (nie musi być potwierdzona przez notariusza), w której np. połowę udziału przekaże się drugiej osobie posiadającej rabat. W tym celu trzeba się udać do wydziału komunikacji z dokumentami pojazdu, umową darowizny i tam zarejestrować samochód na współwłaściciela. Po tym można się już zgłosić do ubezpieczyciela, aby skalkulował składkę. Jeśli samochód przekazany zostanie najbliższej rodzinie, np. rodzicowi czy rodzeństwu, obdarowany nie będzie musiał płacić podatku w urzędzie skarbowym.

Zapłać za polisę kartą kredytową

Płacąc za polisę kartą kredytową, można zaoszczędzić. Kupując dowolne ubezpieczenie da się uzyskać nawet 5 proc. rabatu. Także jednorazowa płatność gotówką za polisę jest premiowana bez względu na formę zakupu (internet, telefon czy agent).

Skonfiguruj ubezpieczenie

W przypadku ubezpieczenia autocasco szerszy wariant ochrony oznacza zwykle droższą polisę. Nie każdy kierowca potrzebuje kompleksowej ochrony. Można kupić np. ubezpieczenie wyłącznie od kradzieży czy jedynie od szkód związanych z uszkodzeniem pojazdu. Samodzielnie decyduje się, jaki wariant ubezpieczeniowy jest najlepszy. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie udziału własnego np. w szkodzie kradzieżowej, jeśli auto nie jest zbyt "lubiane" przez złodziei. Jeśli kierowca korzysta z ochrony ubezpieczeniowej od kradzieży, cenę polisy można obniżyć, także montując dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: Andrzej Bieńkowski, archiwum; "Motor" 15/2016

Kupujesz polisę ubezpieczenia OC lub AC? Sam sprawdź, jakie masz zniżki! – UBEZPIECZENIA

Oszustwa przy rejestracji, sprzedaży, ubezpieczeniu samochodu. Możesz nawet trafić do więzienia – FORMALNOŚCI

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy