25-latek chciał kupić używany samochód. To miała być okazja za 770 tys. zł
Mieszkaniec Imielina chciał kupić samochód wystawiony na sprzedaż na jednym z portali. Kiedy jednak pieniądze trafiły do sprzedawcy, kontakt się urwał. Gdyby nie szybka reakcja policji, 25-latek zapewne bezpowrotnie straciłby ponad 770 tys. złotych.
Do funkcjonariuszy z Jaworzna zgłosił się 25-letni mieszkaniec Imielina. Mężczyzna stwierdził, że padł ofiarą oszustwa. Na jednym z portali internetowych jego uwagę zwróciło ogłoszenie sprzedaży samochodu klasy premium, w "atrakcyjnej cenie" - informuje policja.
Zainteresowany ofertą mężczyzna skontaktował się ze sprzedawcą. Dowiedział się od niego, że samochód znajduje się w Niemczech. W przekonaniu, że wszystko jest w porządku mężczyznę miała utwierdzić deklaracja sprzedawcy. Ten zapowiedział, że za auto będzie można zapłacić dopiero po jego uprzednim obejrzeniu i sprawdzeniu.
W związku z tym mieszkaniec Imielina wysłał do Niemiec przedstawiciela swojej firmy, by ten sprawdził samochód oraz dokumenty. Ponieważ wszystko wydawało się w porządku, na konto sprzedającego trafiło 770 550 złotych. Jednak kiedy tylko pieniądze zostały przelane, 25-latek stracił kontakt ze sprzedającym. Mężczyzna dopiero wtedy zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa.
Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci z jaworznickiej komendy skierowali wniosek do dyrektora Zespołu Bezpieczeństwa Banków Polskich, aby zablokowano przelanie środków. Ostatecznie udało się odzyskać znaczną część pieniędzy (ponad 700 tys. złotych), które stracił 25-latek.
Sprawa jednak się nie zakończyła. Obecnie funkcjonariusze z Polski i Niemiec pracują nad ustaleniem tożsamości oszusta. Okazało się, że właścicielem samochodu była inna firma, a niedoszłym sprzedawcą był nieuczciwy pośrednik.
Zakup samochodu używanego wiąże się często z ryzykiem późniejszych problemów, a nawet, tak jak w tym przypadku, perspektywą utraty sporych pieniędzy. Warto więc pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą nam uniknąć późniejszych kłopotów.
Jeśli naszą uwagę zwróci jakieś ogłoszenie, powinniśmy je najpierw bardzo dokładnie przeanalizować. Należy np. skorzystać z odpowiednich serwisów i poprzez wpisanie numeru VIN sprawdzić informacje na temat pojazdu i jego historii. Warto przy tym także zwrócić uwagę, czy w ogłoszeniu nie brakuje istotnych informacji, ponieważ może to wskazywać, że sprzedający próbuje ukryć jakiś niekorzystny fakt.
Dobrym pomysłem jest również zweryfikowanie samego sprzedającego. Jeśli np. mamy do czynienia z komisem, wystarczy przejrzeć opinie.
Pojazd oczywiście należy obejrzeć także osobiście. Warto odpowiednio przygotować się do oględzin i sprawdzić najczęstsze usterki danego modelu. Jeśli nie mamy na to czasu lub nie znamy się na autach, możemy skorzystać z pomocy specjalisty i zabrać pojazd na oględziny w warsztacie. Nie powinniśmy rezygnować z jazdy próbnej. W ten sposób będziemy mogli sprawdzić, czy samochód nie ma problemów wynikających ze zużycia niektórych elementów, np. klocków, skrzyni biegów czy amortyzatorów.
Potencjalny klient powinien również sprawdzić wszystkie dokumenty, w tym porównać numer VIN w dowodzie z tym na aucie. Nawet drobna literówka może okazać się sporym problemem. Pod żadnym pozorem nie należy wierzyć w obietnice sprzedawcy, który twierdzi, że dośle papiery już po zakupie.
Przed sporządzeniem umowy kupna - sprzedaży dobrze jest ustalić, czy sprzedawca będzie na niej widnieć. W przypadku "metody na Niemca" można wpakować się w poważne kłopoty. Jeśli jednak decydujemy się na zakup samochodu i sporządzamy umowę, powinniśmy pamiętać o zawarciu w niej najważniejszych informacji. Muszą znaleźć się w niej wszystkie najważniejsze dane, które mogą mieć wpływ na ewentualne spory oraz roszczenia oraz na załatwienie niezbędnych formalności w wydziale komunikacji.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zawierać:
- datę i miejsce zawarcia umowy
- najważniejsze informacje o stronach umowy, w tym: imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, adresy zameldowania, jak również adresy do korespondencji, numery telefonów oraz serie dokumentów tożsamości i numery PESEL.
Jeśli chodzi o osoby prawne, czyli firmy, przedsiębiorstwa, w umowie powinny znaleźć się również:
- nazwy firm,
- adresy siedzib,
- numer NIP oraz KRS i REGON.
W umowie kupna-sprzedaży należy określić takie dane samochodu jak:
- numer VIN,
- numer rejestracyjny,
- markę i model,
- rok produkcji,
- kolor samochodu,
- aktualny przebieg, najlepiej zgodny z datą sprzedaży / zakupu.
Ważne są także wszelkie różnego rodzaju informacje o warunkach umowy, czyli co, jak i za ile. W dokumentacji powinny znaleźć się kwota, sposób oraz termin przekazania gotówki lub przelewu, jeśli tak ustalono. Warto wpisać informacje dotyczące dnia, w którym dojdzie do przekazania samochodu nowemu kupującemu. W umowie należy zamieścić również krótką notę informacyjną o tym, kto pokryje ewentualne koszty związane np. z transportem samochodu na lawecie.