Toyota Corolla 1.6 Valvematic Prestige - test

Nowa Corolla zachowała stonowany charakter poprzedniczki, jest od niej jednak większa i bardziej elegancka. W ten sposób wyraźnie zbliżyła się do Avensisa.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zainteresowanie kompaktowymi sedanami w naszym kraju stopniowo malało. Podczas gdy np. w Turcji i USA ich udział w segmencie wynosi ponad połowę, w Polsce i na zachodzie Europy nie przekracza kilkunastu procent. Modele pokroju Jetty i Corolli mają jednak swoich wiernych nabywców także na Starym Kontynencie. I z generacji na generację stają się coraz mniej "kompaktowe", a coraz bardziej "średnie".

Wojna domowa

Nowa Corolla nie kryje podobieństwa do większego Avensisa oraz nieoferowanego u nas modelu Camry. Chromowane akcenty, szeroka osłona chłodnicy i lampy z LED-owymi światłami do jazdy dziennej jasno dają do zrozumienia, że Toyoty nie interesuje konkurowanie z autami budżetowymi.

Reklama

Łagodne przetłoczenia karoserii skutecznie maskują imponujące jak na kompakt wymiary - Corolla mierzy 462 cm długości, o 8 cm więcej od poprzedniczki, a jej rozstaw osi wzrósł aż o 10 cm, do 270 cm. To klasowy rekord, należący również do Hyundaia Elantry, Renault Fluence i nowej Mazdy 3. Tyle samo wynosi rozstaw osi Avensisa.

Czuć to zwłaszcza w drugim rzędzie siedzeń. Corolla rozpieszcza ilością miejsca na kolana, a i nad głową jest go wystarczająco dużo nawet dla pasażerów o wzroście przekraczającym 180 cm. Również podróż w trójkę nie będzie kłopotem - kabina jest szeroka (139 cm to jeden z lepszych wyników w klasie), a tunel środkowy niemal zupełnie płaski.

Bez niespodzianek

Na kierowcę czeka poprawnie wyprofilowany fotel, regulowany podłokietnik oraz poręczna kierownica, względem poprzedniczki zamocowana wygodniej, bo bardziej pionowo. Do komfortowego charakteru Corolli nie przystaje tylko skokowe ustawianie oparcia, brak regulacji podparcia lędźwiowego i zbyt skromna rozpiętość regulacji kolumny.

Deska rozdzielcza przeniesiona niemal wprost z Aurisa ma ciekawą, choć nieco przytłaczającą formę. Trudno jednak o zastrzeżenia do ergonomii - wskaźniki są czytelne i mają elegancką oprawę, wyświetlacz radia oraz panel wentylacji umieszczono w zasięgu ręki, a na gniazda USB i AUX oraz odtwarzacz MP3 przewidziano zamykany schowek.

We wnętrzu nie brakuje zresztą innych miejsc na drobiazgi. Szkoda tylko, że nie wyłożono ich miękką tkaniną, tak jak w Golfie czy Octavii. Zastrzeżenia można mieć także do niektórych materiałów użytych do wykończenia deski rozdzielczej oraz drzwi. Te w niższych partiach kabiny są podatne na zarysowania. Jakość montażu - bez zarzutu.

Japońscy projektanci zrezygnowali z udziału w rywalizacji na największe bagażniki w segmencie. Ten w Corolli ma szeroki otwór załadunkowy, niezbyt wysoki próg i mieści 452 l. To sporo, ale mniej od niektórych konkurentów (Jetta: 510 l, Fluence: 530 l, Astra: 460 l, Focus: 475 l) oraz od Avensisa, który w wersji sedan może pochwalić się pojemnością przekraczającą 500 l. W kompaktowej Toyocie bardziej przeszkadzają jednak duże zawiasy wnikające do wnętrza bagażnika i niczym nieosłonięte połacie gołej blachy pod tylną półką. Podobny widok można jednak spotkać po uniesieniu klapy innych modeli w tej klasie. Zabudowane siłowniki to rozwiązanie zarezerwowane zazwyczaj dla aut klasy średniej i wyższej.

Oaza spokoju

Na drodze Corolli brakuje spontaniczności znanej z Focusa, ale to świadomy wybór jej projektantów. Jest cicho i wygodnie. Zawieszenie ma sprawdzoną konstrukcję (z tyłu pracuje belka skrętna) i spory skok, nie zaskakuje jednak nerwowym bujaniem przy nagłej zmianie kierunku jazdy. Elektrycznie wspomagany układ kierowniczy zapewnia dostateczne wyczucie podczas szybszej jazdy, a hamulce po rozgrzaniu nie tracą skuteczności. Do tego zrelaksowanego obrazu pasuje dobre wyciszenie kabiny.

1,6-litrowy silnik benzynowy o mocy 132 KM to optymalne źródło napędu Toyoty. Jest bardzo elastyczny i zużywa rozsądne ilości paliwa - od 6 l/100 km w trasie przez 8 na autostradzie po niespełna 10 w miejskich korkach. Niższy niż w turbodoładowanych jednostkach moment w dolnych partiach obrotów powinna zrekompensować prostsza budowa. Pochwała należy się 6-biegowej skrzyni, która ma poprawnie dobrane przełożenia, a precyzji pracy jej drążka nie powstydziłyby się auta usportowione.

Tradycjonalistka

Jedna z największych różnic pomiędzy Corollą a Avensisem tkwi w długości listy opcjonalnego wyposażenia. Dla tej pierwszej zarezerwowano jedynie najpotrzebniejsze elementy spotykane we współczesnych autach. Nie ma tu możliwości dokupienia ksenonowych reflektorów, zaawansowanych systemów aktywnego bezpieczeństwa, a nawet większych obręczy. Z drugiej strony, wpisuje się to w wizerunek Corolli jako auta nieskomplikowanego, ale wygodnego i lojalnego.

Większość konkurentów reprezentuje zresztą podobne standardy - oferta kompaktowych sedanów Hondy, VW czy Opla jest skromniejsza od oferty hatchbacków. Corolla nie jest najtańsza, ale biorąc pod uwagę jej atuty, stanowi konkurencyjną propozycję.

Toyota Corolla 1.6 Valvematic Prestige - podsumowanie

Kolejna generacja Corolli dobrze trafia w potrzeby statystycznego nabywcy kompaktowego sedana - jest solidna i komfortowa. Poza przestronną kabiną, w nowym modelu uwagę zwracają dopracowane detale, niżej zamocowany fotel kierowcy z dłuższym siedziskiem, lepsze wyciszenie kabiny czy bardziej precyzyjny układ kierowniczy. Brak gadżetów również może uchodzić za zaletę.

Toyota Corolla 1.6 Valvematic Prestige: nadwozie i wnętrze

Plusy:

  • przestronna kabina,
  • dobra jakość wykończenia,
  • wygodne fotele i poprawna pozycja za kierownicą,
  • ergonomiczny kokpit


Minusy:

  • pojemność bagażnika ograniczona przez zawiasy


Toyota Corolla 1.6 Valvematic Prestige: układ napędowy

Plusy:

  • dopracowany silnik o prostej konstrukcji,
  • precyzyjna skrzynia biegów,
  • przyzwoite osiągi


Minusy:

  • tradycyjnie dla jednostek wolnossących: dynamiczna jazda wymaga utrzymywania wysokich obrotów


Toyota Corolla 1.6 Valvematic Prestige: właściwości jezdne

Plusy:

  • wysoki komfort jazdy,
  • ciche tłumienie nierówności,
  • dobrze wyważony układ kierowniczy,
  • skuteczne hamulce


Minusy:

  • ograniczona precyzja prowadzenia w zakrętach


Toyota Corolla 1.6 Valvematic Prestige: wyposażenie i cena

Plusy:

  • sensowna cena,
  • rozbudowane pakiety wyposażenia,
  • 3-letnia gwarancja


Minusy:

  • brak zaawansowanych systemów wspomagających bezpieczeństwo i lamp ksenonowych w opcji

Porównanie kompaktowych modeli Toyoty

Dane techniczne: Toyota Corolla 1.6 Valvematic Prestige

Silnikbenzynowy
Pojemność skokowa1598 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/16
Zasilaniewtrysk wielopunktowy
Moc maksymalna132 KM/6400
Maks. moment obrotowy160 Nm/4400
Napędprzedni
Skrzynia biegówmanualna/6-biegowa
Hamulce (przód/tył)tarcz. went./tarcz.
Długość/szerokość/wysokość462/178/147 cm
Rozstaw osi270 cm
Średnica zawracania10,8 m
Masa/ładowność1280/490 kg
Poj. bagażnika452 l
Poj. zbiornika paliwa55 l (Pb 95)
Opony205/55 R16
Osiągi (dane producenta)
Prędkość maksymalna200 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h10,0 s
Dane testowe
Przyspieszenie 0-100 km/h10,6 s →
Elastyczność 60-100 km/h12,2 s (4. bieg) →
Elastyczność 80-120 km/h23,4 s (6. bieg)
Hamowanie 100-0 km/h (zimne)38,4 m →
Hamowanie 100-0 km/h (ciepłe)38,0 m →
Poziom hałasu przy 100 km/h65,8 dB
Rzeczywista prędkość*95 km/h
Liczba obrotów kierownicą2,5
Zużycie paliwa 
Dane producenta (miasto/trasa/cykl mieszany w l/100 km)8,0/4,9/6,0
Teoretyczny zasięg920 km
Dane testowe (miasto/trasa/cykl mieszany w l/100 km)9,4/5,8/7,6
Rzeczywisty zasięg720 km
Cena wersji podstawowej**65 900 zł
Cena84 900 zł
Wynik na tle całego segmentu: dobry → przeciętny słaby;
*przy wskazaniu 100 km/h; **z tym samym silnikiem

Tekst: Marcin Sobolewski, zdjęcia: Krzysztof Paliński

Toyota Verso 2.0 D-4D Premium Comfort - TEST

Najbardziej wartościowe marki samochodów - MOTORYNEK

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy