Reklama

Polestar 5 - Taycan i Tesla będą miały konkurencję

Na odbywającym się właśnie dorocznym święcie motoryzacji Goodwood Festival of Speed został zaprezentowany lekko zakamuflowany model Polestar 5.

Historia tego elektryka sięga początków 2020 roku kiedy to pojawił się koncept Precept. Niedługo później firma przekazała, że wejdzie on do produkcji jako Polestar 5. I oto w Goodwood można było zobaczyć pojazd bardzo podobny do wspomnianego konceptu. Zdradzono też trochę szczegółów technicznych.

Polestar 5 jest prawie gotowy

Pojazd wystawiony w Goodwood był tylko trochę zakamuflowany, dzięki czemu dało się dojrzeć główne założenia stylistyczne, które nie odbiegają zbytnio od koncepcyjnego modelu Precept. Mamy tu więc długie i smukłe nadwozie, dwie pary drzwi i opadającą linię dachu. Z proporcji wynika, że samochód będzie pozycjonowany jako sportowa limuzyna, a więc konkurencja dla takich aut jak Porsche Taycan czy Tesla Model S.

Reklama

W samej konstrukcji Polestar 5 widać walkę o każdy kilogram. Samochód zbudowany jest z aluminium, a elementy nie są ze sobą spawane czy zgrzewane, a klejone. Pozwoliło to zachować sztywność nadwozia i zredukować masę.

Polestar 5 - osiągi przede wszystkim

Z jednej strony producent nie ujawnia jeszcze szczegółów dotyczących na przykład zasięgu, jaki będzie oferował ten model, z drugiej zaś jasno komunikuje, że ma to być flagowiec marki, więc można się spodziewać naprawdę dobrych osiągów i wysokiej jakości wykonania.

A właśnie - osiągi. O nich też na razie nic nie wiadomo, jednak producent zdradził główne parametry układu napędowego, co może wskazywać na to, że Polestar 5 ma być nacechowany sportowymi emocjami. A nie będzie o nie trudno mając na pokładzie dwa silniki elektryczne, połączone instalacją o napięciu 800 V. Taki zestaw ma wytworzyć łącznie 884 KM i 900 Nm. Dla porównania Taycan Turbo S ma 761 KM w trybie Launch Control i osiąga 100 km/h w 2,8 sekundy.

Nie wiemy oczywiście ile finalnie będzie ważył Polestar 5, ale można się spodziewać podobnych osiągów. Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy tuż przed premierą modelu, a ta zaplanowana jest na 2024 rok. Porsche i Tesla jeszcze mogą spać spokojnie.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polestar | samochód elektryczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy