Unimog U 4000 dla ratowników górskich
Turyści odwiedzający zimą malownicze rejony południowego Schwarzwaldu w Badenii-Wirtembergii mogą się czuć bezpiecznie. Nad ich bezpieczeństwem czuwają ratownicy górscy wyposażeni w jedną z najdzielniejszych terenówek świata - Unimoga U4000.
Przedstawiciele niemieckiej marki poinformowali właśnie o wypożyczeniu górskim służbom ratunkowym z regionu Upper Black Forest fabrycznie nowego pojazdu przystosowanego do niesienia pomocy. Dyrekcja Unimoga podkreślała, że przez pierwsze pół wieku istnienia firma związana byłą z miejscowością Gaggenau w Schwarzwaldzie, więc decyzja o udostępnieniu pojazdu była oczywistą.
Obszary górskie to wręcz "naturalne środowisko" dla Unimoga 4000. Wysokości w Upper Black Forest sięgają 1493 n.p.m. przez co w regionie panuje surowy i zmienny klimat. Auto wyposażono w długą, siedmioosobową, kabinę. Dzięki dużej przestrzeni ładunkowej i uciągowi samochód posłużyć może do transportu m.in. agregatów prądotwórczych, łodzi ratunkowych czy skuterów śnieżnych. Auto może też zabrać na pakę moduły ratunkowe skompletowane specjalnie, by nieść pomoc ofiarom lawin, czy - typowych na stokach - wypadków, jak np. złamania. Standardowym wyposażeniem jest chociażby wyciągarka, która może być pomocna przy transporcie ofiar wypadków narciarskich.
Unimog 4000 wyposażony jest w czterocylindrowy silnik OM 924 EA Euro V o mocy 218 KM. Osie portalowe, niski środek ciężkości i wyjątkowo korzystne kąty natarcia i zejścia (44 st. z przodu, 51 st. z tyłu, kąt rampowy 34 st.) oraz zdolność pokonywania wzniesień (45 proc.) zapewniają Unimogowi znakomite predyspozycje do pracy w terenie. Warto również odnotować głębokość brodzenia sięgająca 1200 mm i kąt nachylenia bocznego równy 38 stopni! W sytuacjach ekstremalnych kierowcę wspiera dołączany napęd na wszystkie koła, blokady dyferencjałów oraz centralny system pompowania opon.
Słynący z malowniczych widoków i tras narciarskich rejon Feldberg, w który służyć będzie nowe auto, odwiedza rocznie ponad dziewięć milionów turystów. Każdego roku służby ratownictwa górskiego podejmują tam około 600 operacji ratunkowych.