Reklama

Polskie drogi

Potrącenie na przejściu pod komendą policji

Niemal na oczach policjantów jeden z kierowców potrącił pieszą. Do wypadku doszło na jednym z przejść dla pieszych w Myszkowie.

Do wypadku doszło we wtorek około godziny 16.00 na ul. Kościuszki w Myszkowie na wysokości budynku Komendy Powiatowej Policji.

Reklama

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 64-letni kierujący volkswagenem golfem potrącił 74-letnią myszkowiankę, która przechodziła przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kobieta mogła być niewidoczne na tle świateł stojącego samochodu, ale właśnie ten stojący samochód powinien dać do myślenia kierowcy golfa...

Świadkiem tego zdarzenia był sierż. sztab. Marcin Piskorski, który w tym czasie na policyjnym parkingu wykonywał czynności procesowe związane z uszkodzeniem pojazdu. Gdy zauważył potrącenie kobiety, przerwał oględziny i od razu przystąpił do udzielenia pierwszej pomocy potrąconej kobiecie. Policjant kontynuował pomoc przedmedyczną do czasu przyjazdu załogi pogotowia.

Ranna piesza została przetransportowana do szpitala. Teraz mundurowi szczegółowo wyjaśnią szczegóły i okoliczności tego wypadku. Poniżej film z kamery monitoringu komendy, na którym widać moment potrącenia.

Przy okazji policjanci apelują zarówno do pieszych, jak i kierowców, by na drodze postępowali zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania:

  • Kierującym przypominają, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu przepuszczenia niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest rażącym wykroczeniem w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych, którzy mogą nawet stracić życie w konfrontacji z samochodem.
  • Pieszym przypominają, że zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym.
  • Ważne, aby każdy po zmroku przemieszczając się ulicami miasta, posiadał elementy odblaskowe! Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.
  • Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Pieszych zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają one widoczność i pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji - często ratującej zdrowie i życie.
Policja/Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje