Reklama

Polskie drogi

"Odblaski to życie" – policja prezentuje spot i ostrzega

Od 1 października trwa policyjna akcja informacyjno-edukacyjna "Świeć Przykładem". Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

 

Policjanci rozpoczęli akcję informacyjno-edukacyjną pt. "Świeć Przykładem". W jej ramach funkcjonariusze patrolują ulice i sprawdzają, czy piesi znają przepisy dotyczące używania odblasków oraz kamizelek odblaskowych.

Bycie bezpiecznym to bycie widocznym

Okres jesienno-zimowy to codzienna szaruga, ciemne poranki, mgła, coraz szybciej zapadający zmrok. Pogarszające się warunki na drogach nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych, którzy stają się słabo widoczni dla innych uczestników ruchu. Zwłaszcza, gdy na nieoświetlonych trasach poruszają się w ubraniach o ciemnych kolorach. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, bądź hamowania.

Reklama

Czy odblaski są obowiązkowe?

Przy okazji akcji, policja przypomina, że korzystanie z odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym, to obowiązek. Szczególnie jesienią i zimą policjanci będą się bacznie przyglądać przestrzeganiu tych przepisów. Osoby nie stosujące się do nich muszą liczyć się z konsekwencjami. Mandat dla pieszego za brak odblasków wynosi 100 zł.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

***

INTERIA.PL/Policja
Dowiedz się więcej na temat: policja | Polskie drogi | bezpieczeństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy