Polskie drogi

Nowe zasady opłat za drogi. Smartfonem z aplikacją

​Od środy wchodzą w życie przepisy, dzięki którym zmieni się system poboru opłat za przejazd ciężarówkami po drogach krajowych. Stary system (viaToll) ma obowiązywać do końca lipca 2021 r., potem opłata będzie pobierana przez aplikację w smartfonie, tablecie lub urządzeniu zainstalowanemu w pojeździe.

Aplikację do poboru opłaty, która będzie bezpłatna, dostarczy Krajowa Administracja Skarbowa, która od środy, 1 lipca br. przejmuje, od Głównego Inspektora Transportu Drogowego, pobór opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych i wyznaczonych odcinkach autostrad A2 i A4 pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Przepisy wprowadza nowelizacja ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, którą w połowie czerwca br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Zakłada ona wprowadzenie nowego systemu poboru opłaty, który będzie oparty na geolokalizacji, ale ten dotychczasowy, starszego typu, oparty na technologii radiowej będzie działał jeszcze do końca lipca 2021 roku. 

Reklama

Nowy system będzie oparty na pozycjonowaniu satelitarnym, podczas gdy obecny jest na systemie radiowym (urządzenia w samochodach komunikują się z bramownicami). Aplikacja opierająca się na GPS-ie oznacza jednak, że da się z niej uzyskać informacje o czasie i prędkości jazdy oraz lokalizacji, czasie i miejscu postoju. Stąd pojawiają się informacje, że może służyć do inwigilacji.

Przypomnijmy jednak, że obowiązek jej używania będą mieli wyłącznie kierowcy poruszający się pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a więc większych samochodów dostawczych i ciężarówek. Dodajmy również, że chociaż przepisy weszły 1 lipca w życie, do stary system (viaToll) bez zmian będzie obowiązywał do końca lipca przyszłego roku. Ten czas jest potrzebny na zbudowane odpowiedniego systemu informatycznego i opracowanie samej aplikacji.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy