Reklama

Jazda (bez)alkoholowa

Wepchnął auto pod tira

Rozpoczął się proces Łotysza, kierowcy ciężarówki, który we wrześniu 2010 roku doprowadził do wypadku, w którym zginęła 3-osobowa rodzina.

Łotewski kierowca był pijany. Wypadek wydarzył się 6 września koło Jeżewa (Podlaskie), przy zjeździe do miejscowości Pajewo. Kierowana przez Łotysza scania najechała na tył auta osobowego, które oczekiwało na skręt w lewo.

Reklama

Uderzony samochód został obrócony i wepchnięty na przeciwny pas ruchu, wprost pod nadjeżdżającą inną, litewską ciężarówkę. Zginęło małżeństwo z 17-letnim synem, mieszkańcy Pajewa.

W śledztwie, jak i w środę przed sądem, 50-letni Łotysz przyznał się zarówno do spowodowania wypadku, jak i tego, że prowadził po alkoholu. Na sali sądowej nie chciał składać wyjaśnień. Przeprosił jedynie rodzinę zmarłych.

"Żałuję tego, co się stało. Nie oczekuję, żeby mi przebaczyli, ale chciałbym bardzo przeprosić rodziny zmarłych" - mówił po rosyjsku Martins K. Na sali byli bliscy ofiar wypadku, m.in. matka zmarłej kobiety oraz siostry małżonków. Starsza pani miała zdjęcie zmarłych, długo i głośno płakała.

Łotewski kierowca wiózł z Estonii do Czech transport 17 ton kabli. Dokładnie nie wiadomo, jak dużo alkoholu wypił, zanim wieczorem 6 września 2010 roku wyjechał na trasę w kierunku Warszawy z jednej z podbiałostockich stacji benzynowych. Późniejsze badania wykazały, że tuż po wypadku miał ponad 2 promile alkoholu i stężenie jeszcze rosło.

"Zabił rodzinę, ale zabił też nas. Jak mamy teraz żyć? - pytali przed sądem bliscy ofiar wypadku.

Litewski kierowca ciężarówki, pod którą wepchnięta została osobowa honda mówił, że pogoda była zła, intensywnie padało. Powiedział, że usłyszał jedynie uderzenie, a potem zobaczył, że osobowy samochód został wypchnięty na jego pas ruchu. Mówił, że stało się to tak nagle, że zaczął hamować dopiero po wypadku, a honda była jeszcze przez pewien czas pchana przez jego tira.

Sąd odroczył proces do końca lutego. Ma wówczas zeznawać zmiennik litewskiego kierowcy, a także biegli, m.in. medycyny sądowej i do spraw wypadków.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kierowca ciężarówki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje